| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Doznałeś szkody? Sprawdź w jaki sposób może być ona naprawiona

Doznałeś szkody? Sprawdź w jaki sposób może być ona naprawiona

Funkcjonowanie w obrocie niesie za sobą ryzyko powstania szkody. Podmiot, który jej dozna może żądać jej naprawienia. O tym w jaki sposób można naprawić szkodę mówią przepisy prawa. Nie mniej jednak powinno ono być dopasowane do rodzaju szkody oraz w taki sposób, aby jak najbardziej niwelować uszczerbek poniesiony przez poszkodowanego.

Mówiąc o szkodzie mamy na myśli uszczerbek poniesiony przez poszkodowanego. Może on mieć charakter niemajątkowy (np. utrata zdrowia) lub majątkowy (np. uszkodzenie maszyny).
Naprawienie szkody, co do zasady, odbywa się na dwa sposoby. Z jednej strony może to być przywrócenie stanu poprzedniego, z drugiej zaś rekompensata pieniężna.

O tym, który ze sposobów w lepszy sposób zniweczy skutki szkody decydują w każdym przypadku jego szczególne okoliczności. Jeżeli natomiast możliwe są obydwa sposoby naprawienia szkody, wybór pomiędzy nimi należy do uprawnionego, czyli poszkodowanego. Nie jest to jednak zasada jednoznaczna. W sytuacji bowiem, w której przywrócenie stanu poprzedniego, jako sposób wybrany przez poszkodowanego, wiązałoby się ze szczególnymi utrudnieniami lub kosztami dla wyrządzającego szkodę, należeć się będzie zamiast niego świadczenie pieniężne.Przywrócenie stanu poprzedniego jest formą rekompensaty, która może być stosowana w przypadkach, w których jest to możliwe. 

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Jeżeli więc przedsiębiorcy zostanie zniszczona maszyna, może on domagać się naprawienia szkody poprzez dostarczenie takiej samej maszyny. Niemożliwe natomiast będzie przywrócenie stanu poprzedniego, jeżeli zostaną np. ujawnione tajemnice przedsiębiorstwa.

Stąd też istnieje drugi sposób naprawienia szkody, a mianowicie odszkodowanie, czyli zapłata określonej kwoty pieniężnej poszkodowanemu. Odszkodowanie powinno odpowiadać wielkości wyrządzonej szkody. W niektórych przypadkach sprawa jest łatwa, ponieważ wystarczy określić wartość danego przedmiotu lub czynności. Niekiedy jednak konieczne jest szacowanie wielkości szkody. Między innymi przy ujawnieniu tajemnic przedsiębiorstwa. Istnieją także przypadki, w których wysokość odszkodowania będzie modyfikowana. Może to mieć miejsce jeżeli poszkodowany przyczyni się do powstania szkody lub gdy przemawiają za tym zasady współżycia społecznego, w szczególności wielkość majątków poszkodowanego i sprawcy szkody. 

Przeczytaj także: Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK