| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Sprzedaż nieruchomości firmowej – rozliczenie podatkowe i ewidencja

Sprzedaż nieruchomości firmowej – rozliczenie podatkowe i ewidencja

Nieruchomości to najbardziej wartościowy składnik firmowego majątku. Trudności w rozliczeniu transakcji związanych z ich udziałem biorą się jednak nie tyle z ich wartości, ile z konieczności jednoczesnego uwzględnienia przepisów prawa podatkowego, bilansowego oraz cywilnego.

Podatnicy, którzy dokonują zbycia nieruchomości zaliczonych do środków trwałych, uzyskują przychód z działalności gospodarczej. Zasada ta nie dotyczy przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności m.in. budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość (art. 14 ust. 2c updof). Zbycie wymienionych nieruchomości nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej. Przychód uzyskany z tego tytułu stanowi przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, czyli przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. W artykule omawiamy zasady zbywania firmowych nieruchomości, których skutkiem jest powstanie przychodu z działalności gospodarczej.

1. Moment powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Moment powstania przychodu z tytułu sprzedaży firmowej nieruchomości należy wyznaczać na zasadach ogólnych określonych przez art. 12 ust. 3a updop oraz art. 14 ust. 1c updof. Powstaje on w dniu wydania rzeczy, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przy czym przez wydanie rzeczy (nieruchomości) należy rozumieć czynność związaną z przeniesieniem prawa własności. Zgodnie z art. 155 § 1 i art. 158 Kodeksu cywilnego umowę sprzedaży nieruchomości, której skutkiem jest przeniesienie własności nieruchomości, uważa się za dokonaną pod datą zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Z tego powodu dla celów podatku dochodowego datę sprzedaży nieruchomości wyznacza data sporządzenia aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości. Innymi słowy, w dniu sporządzenia tego aktu powstaje przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu podatkowego. Przychód ten powstaje w momencie podpisania aktu notarialnego.

Jak wyjaśnił Dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2016 r., sygn. ITPB3/4510-595/15/DK, zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego, ani umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy kupna-sprzedaży (nawet jeśli została sporządzona w formie aktu notarialnego), ani dokonanie przedpłat wynikających z tej umowy, nie powodują przeniesienia prawa własności nieruchomości. Po stronie zbywcy nieruchomości przychód podatkowy powstaje dopiero w momencie podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Sprzedaż nieruchomości firmowej – rozliczenie podatkowe i ewidencja

W artykule m.in.:

  • Koszty związane z odpłatnym zbyciem nieruchomości
  • Skutki sprzedaży nieruchomości w VAT
  • Sposób ujęcia w ewidencji księgowej

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż nieruchomości firmowej – rozliczenie podatkowe i ewidencja /fot. Fotolia
Sprzedaż nieruchomości firmowej – rozliczenie podatkowe i ewidencja /fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK