| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak oskładkować dwie umowy zlecenia, jeżeli wynagrodzenie za ich wykonanie będzie wypłacone w następnym miesiącu

Jak oskładkować dwie umowy zlecenia, jeżeli wynagrodzenie za ich wykonanie będzie wypłacone w następnym miesiącu

Przedsiębiorca w styczniu 2017 r. zawarł z osobą fizyczną dwie umowy zlecenia (w różnych dniach) na okres kilku miesięcy (przedmiot umów jest różny). Wynagrodzenie z tych umów płatne jest 10. dnia następnego miesiąca. Z pierwszej zawartej umowy wynagrodzenie będzie znacznie wyższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, z drugiej będzie niższe . Jak prawidłowo oskładkować umowy zlecenia i wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Ponieważ w styczniu 2017 r. (tj. w miesiącu zawarcia dwóch umów) zleceniobiorca nie uzyskał przychodu z żadnej zawartej umowy, zleceniodawca miał obowiązek zgłosić tę osobę do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz obowiązkowo do ubezpieczenia zdrowotnego z obydwu umów. W kolejnym miesiącu, ze względu na osiągnięcie przez zleceniobiorcę przychodu z pierwszej umowy w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, zleceniodawca ma obowiązek zgłoszenia zleceniobiorcy z tytułu drugiej umowy tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zleceniobiorca spełniający jednocześnie warunki do objęcia go obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu kolejnej zawartej umowy zlecenia jest obejmowany tymi ubezpieczeniami z tej umowy, którą zawarł jaką pierwszą (art. 9 ust. 2 ustawy systemowej). Z tytułu drugiej umowy zleceniobiorca będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, jeżeli comiesięczny przychód z pierwszej umowy będzie wynosić poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę lub jeżeli tego przychodu nie osiągnie (art. 9 ust. 2c ustawy systemowej).

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Nie ma przeszkód, aby w danym podmiocie osoba wykonywała pracę na podstawie kilku zawartych umów zlecenia, pod warunkiem że swoim zakresem obejmują one różne rodzaje obowiązków i czynności. W takim przypadku każda umowa zlecenia jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń, dlatego z każdej umowy zleceniobiorca powinien być zgłoszony przez płatnika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli w miesiącu zgłoszenia zleceniobiorca osiągnie przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2017 r. – 2000 zł).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak oskładkować dwie umowy zlecenia, jeżeli wynagrodzenie za ich wykonanie będzie wypłacone w następnym miesiącu

W artykule omówiono również jak powinno wyglądać  zgłoszenie do ZUS poszczególnych umów oraz ich rozliczenie w kolejnych miesiącach.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.02.2017

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak oskładkować dwie umowy zlecenia, jeżeli wynagrodzenie za ich wykonanie będzie wypłacone w następnym miesiącu /fot. Fotolia
Jak oskładkować dwie umowy zlecenia, jeżeli wynagrodzenie za ich wykonanie będzie wypłacone w następnym miesiącu /fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym; obecnie prowadzi własną praktykę podatkową; doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w międzynarodowych podmiotach świadczących usługi doradcze, jak i polskich kancelariach prawnych i podatkowych; jego praktyka obejmuje w szczególności restrukturyzację grup kapitałowych w celu osiągnięcia optymalizacji podatkowej, sporządzanie dokumentacji w zakresie cen transferowych oraz bieżące doradztwo w podatkach dochodowych oraz podatku VAT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK