| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zakaz konkurencji po przejęciu zakładu pracy

Zakaz konkurencji po przejęciu zakładu pracy

Sąd Najwyższy orzekł, że w przypadku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę, nie jest on związany z umowami o zakazie konkurencji zawartymi z pracownikami przez poprzedniego pracodawcę. Jednakże SN nadal nie wyjaśnił co się dzieje z umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w przypadku przejścia zakładu pracy.

Wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 lutego 2015 roku odniósł się do kwestii związania pracowników umowami o zakazie konkurencji po przejęciu zakładu pracy na nowego pracodawcę. Zgodnie z niniejszym orzeczeniem nowy pracodawca, który przejmuje zakład pracy wraz z zatrudnionymi w nim pracownikami, nie jest związany umowami o zakazie konkurencji zawartymi z tymi pracownikami przez wcześniejszego pracodawcę. Nie zmienia tego nawet wpisanie takiej klauzuli do umowy o pracę.

Zobacz: Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Niniejszy wyrok daje nowe światło na niniejszy problem, ponieważ do tej pory podkreślano, iż umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia ma charakter mieszany, tj. związany funkcjonalnie ze stosunkiem pracy, a jednocześnie właściwy, do pewnego stopnia, dla umowy regulowanej przepisami Kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż nie można uznać, że przy przejęciu zakładu pracy, w tym pracowników w trybie art. 231 KP, na nowego pracodawcę przechodzi zobowiązanie wynikające z umowy o zakazie konkurencji. Wynika to stąd, że przejście zakładu pracy i pracownika na innego pracodawcę obejmuje tylko zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, a nie z umowy o zakazie konkurencji. Umowa o zakazie konkurencji jest bowiem umową odrębną od umowy o pracę i nie ma przy tym znaczenia, że wolą stron znalazła się w jednym dokumencie z umową o pracę.

Zobacz również: Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Co dalej?

Nadal nierozstrzygnięte pozostaje pytania: co dzieje się z zakazem konkurencji po przejściu zakładu pracy? Czy zakaz konkurencji trwa nadal i w dalszym ciągu pracownik jest im związany?

Zgodnie z art. 1012§ 2 Kodeksu Pracy zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Jednakże niniejsza regulacja nie mówi nic o przejściu zakładu pracy na zasadzie art. 231 Kodeksu Pracy.

Zobacz: Usprawiedliwione zwolnienie od pracy - 7 powodów

W praktyce istnieją zatem dwie możliwości: uznanie, że zakaz konkurencji wygasa wraz z przejściem wraz z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę lub przyjęcie, że zakaz konkurencji wciąż obowiązuje pracownika i poprzedniego pracodawcę, z wyłączeniem pracodawcy przejmującego. Należy jednak z całą mocą podkreślić, iż powyższe rozwiązania nie wynikają bezpośrednio z obowiązujących przepisów. Pracodawca, który przejął pracowników w wyniku przejścia zakładu pracy na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy powinien zawrzeć nowe umowy o zakazie konkurencji z pracownikami, jeżeli chce, aby postanowienia w tym zakresie nadal wiązały załogę.

Podyskutuj o tym na FORUM

Autor: Maja Szymczak

Niniejszy wpis jest przedmiotem praw autorskich Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »