| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego przysługuje pracodawcy, który zatrudnia osobę niepełnosprawną przez okres co najmniej 36 miesięcy. Co w sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy?

Jaka jest wysokość zwrotu?

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zwrot kosztów nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej. Dodatkowo kwota zwrotu kosztów poniesionych w związku z rozpoznaniem potrzeb osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 15% kosztów związanych z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warunkiem zwrotu kosztów jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy wydanej na wniosek starosty.

Krótszy okres zatrudnienia

W sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej jest krótszy niż 36 miesięcy to pracodawca jest zobowiązany do zwrotu Funduszowi za pośrednictwem starosty środków w wysokości równej 1/36 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu 36 miesięcy,  jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty. Termin do dokonania zwrotu wynosi 3 miesiące od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną. Ustawodawca przyznaje pracodawcy możliwość niezwracania uzyskanych środków, jeżeli w ciągu 3 miesięcy od ustania stosunku pracy z tą osobą zatrudni inną osobę niepełnosprawną, skierowaną do pracy przez powiatowy urząd pracy.

 Zadaj pytanie: Forum Moja Firma - Zakładanie firmy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK