| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego przysługuje pracodawcy, który zatrudnia osobę niepełnosprawną przez okres co najmniej 36 miesięcy. Co w sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy?

Jaka jest wysokość zwrotu?

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zwrot kosztów nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej. Dodatkowo kwota zwrotu kosztów poniesionych w związku z rozpoznaniem potrzeb osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 15% kosztów związanych z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warunkiem zwrotu kosztów jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy wydanej na wniosek starosty.

Krótszy okres zatrudnienia

W sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej jest krótszy niż 36 miesięcy to pracodawca jest zobowiązany do zwrotu Funduszowi za pośrednictwem starosty środków w wysokości równej 1/36 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu 36 miesięcy,  jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty. Termin do dokonania zwrotu wynosi 3 miesiące od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną. Ustawodawca przyznaje pracodawcy możliwość niezwracania uzyskanych środków, jeżeli w ciągu 3 miesięcy od ustania stosunku pracy z tą osobą zatrudni inną osobę niepełnosprawną, skierowaną do pracy przez powiatowy urząd pracy.

 Zadaj pytanie: Forum Moja Firma - Zakładanie firmy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK