| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Porozumienia ograniczające konkurencję

Porozumienia ograniczające konkurencję

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza zakaz porozumień ograniczających konkurencję. Zasada ta nie ma charakteru bezwzględnego.

Na mocy ustawy zakazane są takie porozumienia, których cel lub skutek stanowi wyeliminowanie lub ograniczenie ( ewentualnie naruszenie w inny sposób) na właściwym rynku konkurencji. Mogą one w szczególności polegać na: bezpośrednim lub pośrednim ustalaniu zarówno cen, jak i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów; ograniczaniu lub kontrolowaniu produkcji, zbytu oraz postępu technicznego, a także inwestycji; podzieleniu rynków zbytu lub zakupu; stosowaniu w zbliżonych umowach zawieranymi z osobami trzecimi uciążliwych albo niejednolitych warunków, które stwarzają tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji.

Polecamy: Praktyki banków naruszające zbiorowe interesy konsumentów

A także : uzależnianiu wejścia w stosunek prawny (zawarcia umowy) od przyjęcia albo spełnienia przez zainteresowanego innego świadczenia, które nie ma związku z przedmiotem umowy; ograniczaniu dostępności rynku lub eliminacji z niego tych przedsiębiorców, którzy nie zostali objęci porozumieniem; uzgadnianiu przez przedsiębiorców, którzy przystępują do przetargu albo przez nich i organizatora przetargu, warunków jakie spełniać mają składane oferty, a w tym również zakresu prac lub ceny.

Tak zawarte porozumienia są w całości lub w określonej części nieważne.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Porozumienia ograniczające konkurencję
Porozumienia ograniczające konkurencję

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK