| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Zgodnie z regulacjami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów są zakazane.

Praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów oznacza nic innego, jak godzące w działanie przedsiębiorcy, które nie jest bezprawne.

Będą to w szczególności: działania polegające na stosowaniu takich postanowień wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone; czynności polegające na naruszaniu obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji; nieuczciwe praktyki rynkowe lub czyny nieuczciwej konkurencji.

Należy zauważyć, iż suma indywidualnych interesów konsumentów nie jest traktowana i postrzegana jako zbiorowy interes konsumentów. Jego ochrona nie wyłącza Ochrony, która jest rezultatem wykładni innych aktów prawnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przepisy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym i przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Polecamy: Kim jest „przeciętny konsument”?

Do wydawania decyzji w przedmiocie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów właściwy jest Prezes UOKIK. Czyni on to w przypadku stwierdzenia naruszenia zakazu, mając możliwość wpisania w treści decyzji m.in. oznaczenia środków do usunięcia stałych skutków naruszenia interesów konsumentów, a także zobowiązanie przedsiębiorcy do złożenia określonych oświadczeń.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów
Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK