| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą wybrać podatnicy, którzy 1) w roku poprzedzającym rok podatkowy: a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro, 2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

* Wyłączenie nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów.

** Usługi podlegają opodatkowaniu według stawki 17% przychodów.

*** Usługi podlegają opodatkowaniu według stawki 8,5% przychodów.

**** Wyłączenie nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Na możliwość wyboru ryczałtu ewidencjonowanego wpływa nie tylko rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej i wysokość osiąganych przychodów, ale również forma prowadzenia tej działalności. Ryczałt ewidencjonowany mogą bowiem wybrać nie tylko osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą, ale również wspólnicy spółek cywilnych bądź jawnych osób fizycznych.

Ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania nie mogą natomiast wybrać osoby będące wspólnikami

- spółek komandytowych,

- komandytowo-akcyjnych,

- spółek cywilnych bądź jawnych, w których składzie znajduje się chociażby jeden wspólnik niebędący osobą fizyczną,

- spółek z o.o.,

- spółek akcyjnych.

Ponadto ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania nie mogą wybrać podatnicy

- opłacający podatek w formie karty podatkowej,

- korzystający, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

- podejmujący wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Wyłączeni z możliwości opodatkowania ryczałtem są podatnicy rozpoczynający działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Chcąc korzystać z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym trzeba dokonać wyboru tej formy opodatkowania. W tym celu trzeba złożyć pisemne oświadczenieo wyborze ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »