REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy – rozliczenie podatkowe

Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy – rozliczenie podatkowe. /fot. Fotolia
Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy – rozliczenie podatkowe. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który urządza uroczystość jubileuszową, podczas której wręcza swoim pracownikom upominki sfinansowane ze środków obrotowych, musi rozważyć kilka wątpliwości związanych z podatkowym i księgowym rozliczeniem skutków tego przekazania.

Zakup i wręczenie pracownikom prezentów podczas jubileuszowej gali wymaga od podatnika ustalenia odpowiedzi na następujące pytania:

REKLAMA

● czy wydatek na zakup tych prezentów jest dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów?

● czy otrzymany prezent powoduje, że po stronie pracownika powstanie przychód ze stosunku pracy, który należy opodatkować PIT i oskładkować?

● czy przy zakupie towarów przeznaczonych na prezenty wręczane pracownikom można odliczyć podatek naliczony?

● czy nieodpłatne przekazanie prezentów oznacza konieczność odprowadzenia należnego VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● jak ująć te zdarzenia w księgach rachunkowych?

Czy wydatki na zakup prezentów są dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów

REKLAMA

Wydatki poniesione na rzecz pracowników, co do zasady, są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanymi przychodami. W ramach tych wydatków mieszczą się także wydatki sfinansowane ze środków obrotowych poniesione na zakup drobnych upominków przekazanych pracownikom z okazji firmowego jubileuszu. Są to koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z ogólnym funkcjonowaniem firmy.

Przekazanie pracownikom prezentów z okazji firmowego jubileuszu jest wyrazem podziękowania za pracę, zaangażowanie i wkład włożony w tworzenie firmy oraz uzyskiwane przychody. Wpływa ono motywująco na pracowników i zwiększa ich poczucie więzi z firmą, co może skutkować zwiększeniem efektywności ich pracy, a w rezultacie także kształtować poziom osiąganych przychodów. Dlatego wydatki te zalicza się do kosztów uzyskania przychodów jako pośrednio wpływające na poziom osiąganych przez podatnika przychodów. Potwierdził to Dyrektor IS w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2015 r., sygn. IPPB6/4510-52/15-2/AK, uznał możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych m.in. na zakup upominków wręczanych pracownikom z okazji jubileuszu, odejścia na emeryturę pracownika czy też innych okazji.

REKLAMA

Kosztem uzyskania przychodów będzie także VAT naliczony, jeśli przy nabyciu prezentów nie podlega on odliczeniu (patrz punkt 4: Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie prezentów). Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) updop VAT naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Prezent przekazany pracownikowi, sfinansowany przez pracodawcę ze środków obrotowych, powoduje u pracownika powstanie przychodu ze stosunku pracy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 updof do przychodów ze stosunku pracy zalicza się zarówno otrzymane przez pracownika pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W myśl tej definicji do przychodów ze stosunku pracy zalicza się zatem każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą.

Zobacz serwis: Moja firma

Przychodem tym jest również wartość otrzymanego przez pracownika prezentu, który ze strony pracodawcy jest m.in. formą podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz firmy.

Przepisy updof nie przewidują zwolnienia z opodatkowania dla tego rodzaju przychodu uzyskanego przez pracownika. Należy nadmienić, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof wolna od opodatkowania jest wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń, ale tylko w przypadku gdy zostały one sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Wówczas sfinansowane z tych środków świadczenia rzeczowe są objęte zwolnieniem od podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak świadczeń rzeczowych sfinansowanych ze środków obrotowych.

Jeżeli więc upominki rzeczowe otrzymane przez pracowników z okazji firmowego jubileuszu mają wartość materialną (są to np. pióro, zegarek, portfel itd.), to ich wartość stanowi podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof. Podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, i to niezależnie od ich wartości. Do podobnego przypadku odniósł się Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 marca 2015 r., sygn. IBPBII/1/415-944/14/MK. Pismo dotyczy podatnika, który w związku z przejściem pracowników na emeryturę lub rentę, poza nagrodą finansową, wręczał pracownikom – w czasie trwania stosunku pracy – upominek rzeczowy sfinansowany ze środków obrotowych. Organ podatkowy uznał, że:

(...) wręczenie pracownikom – którym Wnioskodawca wypłaca nagrody jubileuszowe oraz odprawy w związku z przejściem na emeryturę i rentę – upominków rzeczowych (mających – jak stwierdza Wnioskodawca – wartość materialną) stanowić będzie nieodpłatne świadczenie dla tych osób. Powyższe spowoduje powstanie przychodu z tytułu stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przychód ten powstaje w momencie otrzymania prezentu. Wartość pieniężną tego świadczenia, zgodnie z art. 11 ust. 2 updof, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Z reguły jest to cena zakupu prezentu (kwota brutto – jeśli podatek naliczony nie podlega odliczeniu). Pracodawca będący płatnikiem PIT ustaloną w ten sposób wartość przychodu łączy z innymi dochodami uzyskanymi przez pracownika w danym miesiącu i od całości ustala oraz pobiera zaliczkę na podatek dochodowy (art. 31 i 32 updof).

Przeczytaj cały artykuł w INFORLEX.PL Biznes: Jak rozliczyć prezenty przekazane pracownikom z okazji jubileuszu firmy

w artykule m.in.:

  • Czy u pracownika otrzymującego prezent z okazji jubileuszu firmy powstaje przychód
  • Czy od przekazanych prezentów trzeba naliczyć składki ZUS
  • Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie prezentów
  • Czy należy wykazać podatek należny od nieodpłatnego przekazania
  • Jak ująć zakup upominków i ich przekazanie w ewidencji księgowej
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA