| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie?

Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie?

W trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej niektórzy przedsiębiorcy mogą zetknąć się z tzw. usługami kompleksowymi. Chodzi o sytuację, w której w ramach jednej transakcji nabywca otrzymuje więcej niż jedną usługę. Warto zapoznać się z tym zagadnieniem, gdyż stanowi ono częsty przedmiot sporów między właścicielami firm a organami podatkowymi.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Co to jest usługa kompleksowa?

Usługa kompleksowa lub inaczej usługa złożona składa się z kombinacji kilku (minimum dwóch) różnych czynności – świadczenia głównego (usługi zasadniczej, głównej) oraz świadczeń pomocniczych.

Usługę można uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, gdy:

  • cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną,
  • usługi głównej nie można wykonać lub wykorzystać bez usługi pomocniczej.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę

Przykłady usług kompleksowych:

  • Dostawa towaru klientowi wraz z przesyłką tego towaru. Usługa przesyłki jest usługą pomocniczą do czynności zasadniczej – dostawy towaru, którego nabycie jest celem dla klienta.
  • Najem lokalu i dostawa mediów mogą stanowić świadczenie złożone. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy umowa zawarta pomiędzy najemcą a wynajmującym nie zawiera wyraźne rozbicia na czynsz i opłaty za media (wystawiana jest tylko jedna faktura z jedną kwotą za usługę najmu).
  • Przeprowadzenie szkolenia lub organizacja konferencji (usługa główna), w trakcie której uczestnikom zapewnia się nocleg i wyżywienie (usługi pomocnicze).
  • Prowadzenie prywatnego przedszkola lub żłobka oraz świadczenie usług gastronomicznych dla dzieci. Wówczas usługi przedszkolne to świadczenie główne, a wyżywienie to świadczenie pomocnicze.
  • Usługa polegająca na trwałej zabudowie meblowej stanowi modernizację lokalu, w którym jest ona montowana – to usługa kompleksowa (nie ma bowiem mowy o osobnych usługach dostawy mebli i usługi montażu).

Opodatkowanie usług kompleksowych VAT-em

Według ogólnej zasady usługi kompleksowe są opodatkowane jedną stawką VAT – właściwą dla świadczenia głównego. Problem dotyczy tego, czy dana transakcja zostanie uznana za usługę kompleksową nie tylko przez przedsiębiorcę, ale także przez fiskus.

W praktyce organy podatkowe często kwestionują uznanie danego świadczenia za kompleksowe, w szczególności gdy usługa wiodąca jest opodatkowana niższą stawką VAT lub nawet zwolniona z tego podatku.

Na przykład usługi gastronomiczne świadczone w przedszkolu korzystają ze zwolnienia z VAT, mimo że generalnie są one objęte stawką 8%. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z usługami opieki nad dziećmi (a nie oddzielnie z usługami opieki i usługami gastronomicznymi), które są zwolnione z podatku VAT.

Działalność wykonywana osobiście a działalność gospodarcza

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 13.08.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zdjęcia

Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie / fot. fotolia
Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie / fot. fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK