REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów używanych

VAT od towarów używanych
VAT od towarów używanych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadziła zmiany odnośnie zasad korzystania ze zwolnienia z VAT przy dokonywaniu sprzedaży towarów używanych. Zlikwidowano bowiem przepisy definiujące towary używane, które umożliwiały ich sprzedaż z zastosowaniem zwolnienia z podatku od towarów i usług. Wprowadzone modyfikacje prawne wpłyną niekorzystnie w szczególności na czynnych podatników VAT.

Jak było do końca 2013 roku?

REKLAMA

Jeszcze do końca starego roku przepisy jednoznacznie regulowały zarówno definicję towarów używanych, jak i kwestię dotyczącą zwolnienia z podatku VAT przy ich sprzedaży. Przedsiębiorcy bowiem mogli skorzystać ze wspomnianego zwolnienia, gdy w stosunku do sprzedawanych towarów używanych nie przysługiwało im prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

REKLAMA

Jednak istotna w tej sytuacji była również interpretacja znaczenia pojęcia towarów używanych. Ustawodawca, aby ją ułatwić, określił dokładną ich definicję w art. 43 ust. 2, która brzmiała: “Przez towary używane (...) rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel”. Dodatkowo warto wspomnieć, iż sugerując się przepisami wstępnymi do ustawy, towarami są także środki trwałe oraz wyposażenie przedsiębiorstwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Jak wynika więc z przytoczonego fragmentu, jeżeli przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT dysponował towarami lub posiadanym majątkiem firmowym jak właściciel przez co najmniej pół roku, a w stosunku do nich nie istniało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, wówczas mógł być zwolniony z VAT przy ich sprzedaży. Przykładem obrazującym powyższe stwierdzenia może być czynny podatnik VAT, który zamierzał sprzedać wcześniej wprowadzony do ewidencji środków trwałych samochód osobowy, którego nabycie poświadczała faktura VAT marża. Zatem jeżeli pojazd był wykorzystywany przez co najmniej pół roku na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas przedsiębiorcy przysługiwało zwolnienie z VAT.

Warto przytoczyć wyrok NSA z dnia 28 lutego 2013 r. (sygn. akt I FSK 627/12), w którym stwierdził, iż uzależnianie prawa do zwolnienia przy sprzedaży towarów od okresu ich użytkowania jest niezgodnie z regulacjami Dyrektywy 2006/112/WE. Jego zdaniem przepisy ustawy o VAT, które omawiały tę kwestię, wykraczały poza jednoznaczną treść normy art. 136 lit. b ww. dyrektywy, która nie zastrzega warunków dotyczących okresu używania towarów. W praktyce jednak organy podatkowe brały pod uwagę przepisy korzystniejsze dla podatników, czyli stosowanie zwolnienia według ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa zwolnienia nie zawsze na fakturze podatnika zwolnionego z VAT


Obecna zmiana na niekorzyść podatników

Nowe regulacje ustawy, które weszły w życie wraz z początkiem 2014 roku, zdecydowanie przemawiają na niekorzyść osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Jest to spowodowane przede wszystkim całkowitą likwidacją definicji towarów używanych - poprzez uchylenie art. 43 ust. 2 - oraz zmiany w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy ich sprzedaży.

Obecnie obowiązujący art. 43 ust. 1 pkt 2 stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu ich nabycia, importu lub wytworzenia nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak można zauważyć, nie ma już znaczenia okres użytkowania przez przedsiębiorcę towarów oraz składników majątku, bowiem ze zwolnienia może skorzystać wówczas, gdy były one wykorzystywane w działalności zwolnionej z podatku VAT. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie zwolnienia przy sprzedaży omawianych towarów - jaki pozostał i obowiązuje obecnie - jest brak wystąpienia prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zatem przepisy ustawy zostały zbliżone do regulacji wynikających z przytoczonej wcześniej dyrektywy unijnej.

W związku z powyższym, wcześniej wspomniany podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy nabyty na fakturę VAT marża, będzie mógł nie naliczać podatku VAT jedynie w przypadku, gdy pojazd wykorzystywano w czynnościach zwolnionych z opodatkowania VAT.

Przeliczanie faktur w walutach obcych dla celów VAT 2014

Konsekwencje dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług może niekorzystnie wpłynąć na podatników w zakresie sprzedaży środków trwałych oraz wyposażenia posiadanego w majątku przedsiębiorstwa. Ogranicza bowiem w znacznym stopniu możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT, co może w efekcie doprowadzić do podwyższenia cen sprzedaży. Niestety - osoby, które nie zdążyły ze zbyciem składnika majątku przed końcem 2013 roku muszą liczyć się z obowiązkiem opodatkowania sprzedaży, jeżeli ów składnik nie był wykorzystywany na potrzeby działalności zwolnionej.

VAT od rzeczy używanych w 2014 roku

Autor: Karolina Piątkowska

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA