| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy zakup biletów dla pracowników w celu wykonywania obowiązków służbowych stanowi koszt podatkowy?

Czy zakup biletów dla pracowników w celu wykonywania obowiązków służbowych stanowi koszt podatkowy?

Niektórzy pracownicy otrzymują imienne miesięczne bilety komunikacji miejskiej w celu wykonywania swoich obowiązków służbowych poza siedzibą firmy. Czy imienne bilety wydawane każdorazowo przed wyjściem w teren, a po powrocie oddawane do depozytu stanowią nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu?

W myśl art. 9. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm., zwanej dalej ustawą o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Polecamy: Zwrot wydatków pracownika w krajowej podróży służbowej

Źródłami przychodów są, zgodnie z art. 10 ust.1 pkt1 ustawy o PIT, stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się wg zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, wg cen zakupu, skoro przedmiotem świadczenia jest zakup biletów komunikacji miejskiej.

Jeśli nie mamy do czynienia ze zwrotem pracownikom kosztów dojazdu albowiem to sam pracodawca wykupuje bilety imienne dla pracowników, a bilety są wykorzystywane wyłącznie jako środek niezbędny do wykonywania pracy, nie do celów prywatnych, to nie powstanie przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie zaistnieje zatem konieczność odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji Indywidualnej z 28 marca 2011 r., Sygn. IPPB4/415-11/11-4/JS.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Gdyby natomiast zakupione imienne bilety nie pozostawały w dyspozycji pracodawcy, czyli pracownicy mieliby możliwość korzystania z nich także w celach prywatnych, podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »