| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Przedsiębiorcy prowadzący inwestycje w zakresie gospodarowania odpadami w wyniku, których powstają produkty energetyczne niejednokrotnie stają przed dylematem czy obrót tymi produktami lub ich wykorzystanie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Należy również podkreślić, iż niezależnie od tego, czy dane zużycie korzysta ze zwolnienia, czy też nie, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 159, poz. 1070), zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Jeżeli zatem, warunki, o których mowa w ww. § 9 rozporządzenia są spełnione tzn. podatnik wykorzystuje do produkcji energii elektrycznej generator o mocy poniżej 1 MW i  energia wytworzona przez ten generator nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej zużycie energii elektrycznej będzie podlegało zwolnieniu z akcyzy.

Należy podkreślić, że biogaz (kod CN 2711 29 00) w myśl art. 164 ust. 1 ustawy (jako wyrób wymieniony w art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a) tiret drugie) do dnia 31 października 2013 r. jest opodatkowany zerową stawką akcyzy.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK