REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?

Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?
Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?

REKLAMA

REKLAMA

Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród państw członkowskich Unii Europejskiej w zestawieniu wysokości obowiązującej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Czy stawka jest korzystna dla rodzimych firm?

Wyprzedzają nas takie kraje, jak Cypr, Bułgaria, czy Irlandia. Za nami są m.in.: Dania, Hiszpania czy Belgia. Sama wysokość stawek nie decyduje jednak o chęci prowadzenia biznesu w Polsce. Przyjazność polskiego systemu podatkowego jest oceniana bardzo nisko.

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest łatwym zadaniem. Wiedzą o tym szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje firmy w Polsce. Jak wykazują badania przeprowadzane przez instytucje pozarządowe, przedsiębiorcy narzekają najczęściej na długotrwałą procedurę rejestracyjną, biurokracje w urzędach, wysokie koszty prowadzenia działalności (zatrudnienia, koncesji itp.). Przedsiębiorcy nie są także zadowoleni z systemu podatkowego.

Polecamy: Kiedy przedsiębiorca będzie zwolniony z VAT?

…ale na wysokość podatku nie można narzekać

REKLAMA

Biorąc pod uwagę nominalną stawkę CIT w Polsce okazuje się, że nie jest ona wysoka. Na tle krajów Unii Europejskiej Polska plasuje się na 7 miejscu pod względem wysokości podatku. Wyprzedzają nas takie kraje jak: Cypr, Bułgaria, Rumunia czy Irlandia. Polska nie odbiega wysokością stawki podatku od naszych sąsiadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Węgrzech, Słowacji, Czechach – podatek wynosi tyle samo co w Polsce – 19%. Są jednak kraje gdzie firmy muszą oddawać fiskusowi znacznie więcej swojego dochodu. We Francji, Belgii, czy na Malcie ponad jedną trzecią dochodu brutto należy oddać w formie podatku. 

Średnia UE obniża się

Trzeba także wziąć pod uwagę to, że na przestrzeni ostatnich lat stawki podatku dochodowego w krajach UE były obniżane. Ta sama tendencja charakteryzowała także Polskę. Mało kto pamięta, że w 1992r. stawka CIT w Polsce wynosiła aż 40%. 

Wśród krajów Unii Europejskiej największe spadki na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zanotowały Bułgaria, Cypr i Niemcy. W tych krajach stawka została obniżona prawie o 50%. Z punktu widzenia podatników jest to tendencja zadawalająca. Inną tendencję wykazują kraje spoza Unii Europejskiej. Przykładowo w Australii stawka CIT pozostaje od 10 lat na tym samym poziomie – 30%. Podobnie rzecz ma się ze Stanami Zjednoczonymi czy Japonią, gdzie stawka sięga prawie 40%.

Przepisy są nieprecyzyjne i niejasne

Jak się okazuje, niska stawka podatkowa to nie wszystko. Problemem dla przedsiębiorców jest jakość polskiego prawa podatkowego. To, że polski system podatkowy jest skomplikowany jest faktem, którego nikt nie podważa. Przyczyn tego należy upatrywać przede wszystkim w częstych zmianach przepisów. Sama ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w ostatnich 10 latach była zmieniona ponad 60 razy.

Polski system podatkowy nieprzyjazny przedsiębiorcom

Oceniając przyjazność polskiego systemu podatkowego okazuje się, że Polska jest na szarym końcu. Zajmujemy 121 miejsce na 183 kraje w rankingu przeprowadzonym m.in. przez Bank Światowy. Przed nami są takie kraje jak Estonia, Litwa, Rosja czy Węgry. Na czele rankingu są takie kraje, jak Irlandia czy Wielka Brytania. Systemy podatkowe państw uczestniczących w rankingu w ostatnich latach były upraszczane, podczas gdy w Polsce następowała tendencja odwrotna.

Polecamy: Wszystko o CEIDG dla zakładających własną firmę

Autorzy: Zespół analityków Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA