| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ulga na internet a ekofaktura - porada

Ulga na internet a ekofaktura - porada

Czy z ulgi internetowej mogą korzystać podatnicy, którzy od operatora otrzymują elektroniczne obrazy faktur? Urząd Komunikacji Elektronicznej i ministerstwo Finansów twierdzą, że nie. Praktyka sądowa jest inna. Kto ma rację? Przeczytaj poradę eksperta.

W komunikacie podkreślono, że z ulgi mogą skorzystać wyłącznie Ci podatnicy, którzy posiadają fakturę w rozumieniu przepisów ustawy podatku od towarów i usług. W świetle tej ustawy faktura VAT może być wystawiona w formie papierowej lub elektronicznej. Ci podatnicy, którzy posiadają fakturę papierową bez problemu odliczą ulgę w zeznaniu rocznym. Kłopot mogą mieć jednak ci, którzy zgodzili się na otrzymywanie elektronicznego obrazu faktury (tzw. EOF - elektroniczny obraz faktury w formacie PDF) na podany adres e-mail lub udostępnianie obrazu faktury na stronie internetowej operatora. Praktykę taką stosują często operatorzy komórkowi. 

Elektroniczny obraz faktury czy też tzw. ekofaktura nie jest jednak fakturą elektroniczną w rozumieniu przepisów o VAT ponieważ jej autentyczność pochodzenia i integralność treści nie jest zachowana przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu elektronicznego lub elektronicznego systemu wymiany danych EDI. Jeśli więc podatnicy chcą skorzystać z ulgi internetowej a dysponują wyłącznie ekofakturami lub elektronicznym obrazem faktury, powinni wnioskować do operatora o przesłanie faktur papierowych.

Zgodnie z komunikatem UKE, na żądanie klienta operator ma obowiązek wystawienia odpowiedników EOF w formie faktur papierowych.

Polecamy: Druki i formularze dla przedsiębiorców

Warto jednocześnie zwrócić uwagę że stanowisko UKE w zakresie wykorzystania twz. ekofaktur przy odliczaniu ulgi internetowej za 2010r. jest zbieżne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Tymczasem praktyka sądów jest inna.

W orzeczeniu z 20 maja 2010r. (sygn. akt I FSK 1444/09) NSA potwierdził, iż faktura przesyłana w formie elektronicznej (lecz bez podpisu elektronicznego), która jest następnie drukowana przez odbiorcę powinna być traktowana tak, jak faktura wystawiona w tradycyjnej papierowej formie. Niestety orzecznictwo nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa więc powoływanie się podatnika przed organami podatkowymi na ten wyrok może nie mieć znaczenia w kontekście możliwości skorzystania z ulgi. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Pocieszające dla podatników mających problem z fakturami może być to, że odliczenie ulgi internetowej w zeznaniu za 2011r. nie będzie już uwarunkowane posiadaniem faktury.

Joanna Szlęzak-Matusewicz
Kierownik Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK