| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące określoną działalność gospodarczą. Jaką? Od jakich warunków uzależnione jest stosowanie karty? Przeczytaj poradę eksperta.

W tej kategorii mieszczą się m.in. usługi agroturystyczne, jak i usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej w sposób rękodzielniczy. 

Wolny zawód

Pojęcie wolnego zawodu dla potrzeb karty podatkowej rozumiane jest jako wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej, przy spełnieniu łącznie następujących warunków:
• osoba wykonująca ją zalicza się do jednej lub więcej następujących kategorii zawodowych: lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny;
• działalność wykonywana jest wyłącznie na rzecz osób fizycznych, z wyjątkiem działalności wykonywanej dla potrzeb ich pozarolniczej działalności gospodarczej;
• działalność wykonywana jest osobiście, tj. bez zatrudniania osób, na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło i innych umów o podobnym charakterze, do wykonywania czynności związanych z istotą danego zawodu (możliwe jest takie zatrudnianie do prac pomocniczych, o innym charakterze).

Zasadniczo, warunkiem skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej jest jednoosobowe prowadzenie działalności gospodarczej. Jednakże, w odniesieniu  do działalności wyżej wymienionej w punktach od 1 do 6 ustawodawca dopuścił jej prowadzenie w formie spółki cywilnej osób fizycznych, pod warunkiem że łączna  liczba wspólników oraz zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu  zatrudnienia określonego w tabeli.

Polecamy: Wybór ryczałtu - krok po kroku

Warunki opodatkowania kartą podatkową

Podatnicy, którzy mieszczą się w wyżej wspomnianym zakresie podmiotowym oraz wykonują działalność gospodarczą w granicach wyżej wymienionego zakresu przedmiotowego, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli spełniają następujące warunki:

1) złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie (PIT-16);

Podatnik lub jeden ze wspólników spółki cywilnej składa taki wniosek, według określonego wzoru do 20 stycznia roku podatkowego, jeżeli kontynuując działalność zmienia on formę opodatkowania. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - wniosek taki składa się przed dniem jej rozpoczęcia.

Wniosek składa się do:
• naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca położenia zorganizowanego zakładu (stosownie do treści zgłoszenia do ewidencji
działalności gospodarczej), albo
• naczelnika urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca wskazanego przez podatnika jako siedziba działalności, jeżeli działalność jest prowadzona w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku naczelników urzędów skarbowych, albo
• naczelnika urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca zamieszkania jednego ze wspólników spółki cywilnej, jeżeli nie można ustalić miejsca
położenia zakładu, jak i siedziby spółki cywilnej.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.
Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK