| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące określoną działalność gospodarczą. Jaką? Od jakich warunków uzależnione jest stosowanie karty? Przeczytaj poradę eksperta.

W tej kategorii mieszczą się m.in. usługi agroturystyczne, jak i usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej w sposób rękodzielniczy. 

Wolny zawód

Pojęcie wolnego zawodu dla potrzeb karty podatkowej rozumiane jest jako wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej, przy spełnieniu łącznie następujących warunków:
• osoba wykonująca ją zalicza się do jednej lub więcej następujących kategorii zawodowych: lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny;
• działalność wykonywana jest wyłącznie na rzecz osób fizycznych, z wyjątkiem działalności wykonywanej dla potrzeb ich pozarolniczej działalności gospodarczej;
• działalność wykonywana jest osobiście, tj. bez zatrudniania osób, na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło i innych umów o podobnym charakterze, do wykonywania czynności związanych z istotą danego zawodu (możliwe jest takie zatrudnianie do prac pomocniczych, o innym charakterze).

Zasadniczo, warunkiem skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej jest jednoosobowe prowadzenie działalności gospodarczej. Jednakże, w odniesieniu  do działalności wyżej wymienionej w punktach od 1 do 6 ustawodawca dopuścił jej prowadzenie w formie spółki cywilnej osób fizycznych, pod warunkiem że łączna  liczba wspólników oraz zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu  zatrudnienia określonego w tabeli.

Polecamy: Wybór ryczałtu - krok po kroku

Warunki opodatkowania kartą podatkową

Podatnicy, którzy mieszczą się w wyżej wspomnianym zakresie podmiotowym oraz wykonują działalność gospodarczą w granicach wyżej wymienionego zakresu przedmiotowego, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli spełniają następujące warunki:

1) złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie (PIT-16);

Podatnik lub jeden ze wspólników spółki cywilnej składa taki wniosek, według określonego wzoru do 20 stycznia roku podatkowego, jeżeli kontynuując działalność zmienia on formę opodatkowania. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - wniosek taki składa się przed dniem jej rozpoczęcia.

Wniosek składa się do:
• naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca położenia zorganizowanego zakładu (stosownie do treści zgłoszenia do ewidencji
działalności gospodarczej), albo
• naczelnika urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca wskazanego przez podatnika jako siedziba działalności, jeżeli działalność jest prowadzona w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku naczelników urzędów skarbowych, albo
• naczelnika urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca zamieszkania jednego ze wspólników spółki cywilnej, jeżeli nie można ustalić miejsca
położenia zakładu, jak i siedziby spółki cywilnej.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.
Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK