| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Uproszczenia podatkowe dla nowych firm

Uproszczenia podatkowe dla nowych firm

Osoby otwierające własną firmę po raz pierwszy w życiu mogą liczyć na uproszczenia podatkowe. Uproszczenia te mogą dotyczyć zarówno podatków dochodowych jak i VAT.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej

Z uproszczeń podatkowych dla nowych przedsiębiorców można korzystać w pierwszym okresie po założeniu własnej firmy. Z wyłączeniem osób fizycznych opodatkowanych kartą podatkową, podatnicy przy opłacaniu podatku dochodowego mogą skorzystać z możliwości opłacania zaliczek kwartalnych, których wysokość stanowi różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały.

Płacenie zaliczek na podatek dochodowy w sposób kwartalny może być wykorzystywany również przez firmy opodatkowane podatkiem liniowym oraz podatnicy CIT.

Zobacz: Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Metoda jednorazowej amortyzacji

Nowy przedsiębiorca, opłacający podatek PIT lub CIT może skorzystać z metody jednorazowej amortyzacji. Charakteryzuje się ona możliwością zaliczenia do kosztów podatkowych dokonywanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, znajdujących się w grupach od 3 do 8 klasyfikacji środków trwałych. Z możliwości tej są jednak wyłączone samochody osobowe.

Skorzystanie z metody jednorazowej amortyzacji jest możliwe w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przy czym jest to możliwe do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 50 tys. euro łączne wartości odpisów amortyzacyjnych.

Z jednorazowej metody amortyzacji można skorzystać tylko w pierwszym roku podatkowym od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Metoda jednorazowej amortyzacji może być wykorzystana zarówno przy nabytych jak i wytworzonych oraz nowych, używanych jak i ulepszonych środkach trwałych. Należy jednak pamiętać, że odpisy są możliwe nie wcześniej niż w miesiącu, w którym wspomniane środki trwale zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub też Od następnego roku podatkowego podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych.

Zobacz: Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Suma odpisów amortyzacyjnych, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.

Dodatkowo ustawa o PIT w art. 21 ust. 1 pkt 121 przewiduje podatkowy instrument adresowany do osób bezrobotnych uruchamiających własną działalność gospodarczą. Polega on na zwolnieniu z opodatkowania jednorazowych środków przyznanych bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).

 Zobacz: Kiedy ubezpieczenie na życie pracownika może zmniejszyć podatek?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »