| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Uproszczenia podatkowe dla nowych firm

Uproszczenia podatkowe dla nowych firm

Osoby otwierające własną firmę po raz pierwszy w życiu mogą liczyć na uproszczenia podatkowe. Uproszczenia te mogą dotyczyć zarówno podatków dochodowych jak i VAT.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej

Z uproszczeń podatkowych dla nowych przedsiębiorców można korzystać w pierwszym okresie po założeniu własnej firmy. Z wyłączeniem osób fizycznych opodatkowanych kartą podatkową, podatnicy przy opłacaniu podatku dochodowego mogą skorzystać z możliwości opłacania zaliczek kwartalnych, których wysokość stanowi różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały.

Płacenie zaliczek na podatek dochodowy w sposób kwartalny może być wykorzystywany również przez firmy opodatkowane podatkiem liniowym oraz podatnicy CIT.

Zobacz: Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Metoda jednorazowej amortyzacji

Nowy przedsiębiorca, opłacający podatek PIT lub CIT może skorzystać z metody jednorazowej amortyzacji. Charakteryzuje się ona możliwością zaliczenia do kosztów podatkowych dokonywanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, znajdujących się w grupach od 3 do 8 klasyfikacji środków trwałych. Z możliwości tej są jednak wyłączone samochody osobowe.

Skorzystanie z metody jednorazowej amortyzacji jest możliwe w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przy czym jest to możliwe do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 50 tys. euro łączne wartości odpisów amortyzacyjnych.

Z jednorazowej metody amortyzacji można skorzystać tylko w pierwszym roku podatkowym od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Metoda jednorazowej amortyzacji może być wykorzystana zarówno przy nabytych jak i wytworzonych oraz nowych, używanych jak i ulepszonych środkach trwałych. Należy jednak pamiętać, że odpisy są możliwe nie wcześniej niż w miesiącu, w którym wspomniane środki trwale zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub też Od następnego roku podatkowego podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych.

Zobacz: Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Suma odpisów amortyzacyjnych, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.

Dodatkowo ustawa o PIT w art. 21 ust. 1 pkt 121 przewiduje podatkowy instrument adresowany do osób bezrobotnych uruchamiających własną działalność gospodarczą. Polega on na zwolnieniu z opodatkowania jednorazowych środków przyznanych bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).

 Zobacz: Kiedy ubezpieczenie na życie pracownika może zmniejszyć podatek?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK