| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy można odliczyć VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją dla potrzeb VAT?

Czy można odliczyć VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją dla potrzeb VAT?

W 2005 r. rozpocząłem działalność gospodarczą. Do maja 2008 r. wykonywałem działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie usług medycznych i w związku z tym korzystałem ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. W marcu 2008 r. nabyłem lokal niemieszkalny stanowiący od podatników VAT i dlatego sprzedaż została udokumentowana oprócz aktu notarialnego, fakturami VAT. Lokal ten zacząłem wynajmować innym firmom w ramach działalności gospodarczej od października 2008 r. i wystawiam faktury VAT. W związku z tym zrezygnowałem formalnie ze zwolnienia podmiotowego z VAT i złożyłem pierwszą deklarację VAT-7 za październik 2008 r. Czy będąc już czynnym podatnikiem VAT, mam prawo do złożenia deklaracji VAT - 7 za okres przed rejestracją z wykazanym podatkiem naliczonym od wydatków na zakup lokalu związanego w całości ze sprzedażą opodatkowaną. I następnie w miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu opodatkowanego wystąpić o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

W związku z powyższym należy także dokonać korekty zgłoszenia rejestracyjnego wskazując jako pierwszy miesiąc składania deklaracji — miesiąc w którym podatnik poniósł pierwsze wydatki na zakup lokalu.

Podobne stanowisko w kwestii prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymanych przed rejestracją, a dokumentujących „wydatki związane ze sprzedażą podlegającą VAT”, wyrażają najnowsze orzeczenia i interpretacje, z których można wymienić następujące przykłady:

1. Interpretacje indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr IŁPP2/443-51 /07-2/JK,

2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 lipca 2008 sygn. akt I SA/Wr1452/O5.

3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 grudnia 2006 r. sygn. akt I FSK 378/06,

4. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-28/08-2/JB.

Zobacz: PIT-8C a bony zakupowe - porada

Jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Podstawowa zasada wspólnego systemu VAT jaką jest zasada neutralności podatku, jest rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu.

Tym samym podatek ten obciąża ostatecznego konsumenta, a nie prowadzącego działalność gospodarczą. Jednakże prawo do obniżenia podatku należnego może być realizowane przez podatnika w ściśle określonym czasie, pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych (związek między zakupami i prowadzoną działalnością) i negatywnych (wyłączenie tego prawa przez ustawodawcę w przepisach prawa).

Reasumując, w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia z tytułu zakupów związanych w całości ze sprzedażą opodatkowaną, koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb VAT.

Deklaracje te powinny być złożone za okresy rozliczeniowe przed datą rejestracji VAT, w których podatnik otrzymywał faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki (po uprzednim skorygowaniu zgłoszenia VAT-R), oraz deklaracji korygujących, za okresy rozliczeniowe po wskazanej dacie rejestracji, jeśli podatnik otrzymywał faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki, dokonując odliczeń w terminach przewidzianych prawem tj. w art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.

Podatnik na mocy art. 87 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, może wystąpić o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Zobacz: Czym jest przedsiębiorstwo w ustawach podatkowych?

Oprac. Paweł Huczko

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 lutego 2009 r. (nr IPPP1-443-2153/08-2/PR).

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jest podstawowym prawem podatnika, wynikającym z zasady neutralności podatku od towarów i usług.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jest podstawowym prawem podatnika, wynikającym z zasady neutralności podatku od towarów i usług.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK