| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Inne > Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

Sądy administracyjne wydają w tym zakresie sprzeczne wyroki. Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z 28 czerwca 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1107/06 podatnik, który ma dwie faktury dokumentujące tę samą transakcję, nie może odliczyć VAT z żadnej z nich. Natomiast NSA w wyroku z 11 marca 2005 r., sygn. akt FSK 1292/04, uznał, że zakaz odliczenia dotyczy tylko faktury powielającej fakturę pierwotną - właściwą fakturę podatnik może uwzględnić w rozliczeniu. Sąd uznał, że całkowity brak prawa do odliczenia podatku w omawianym przypadku stanowiłby naruszenie zasady neutralności VAT.

Biorąc pod uwagę ewentualne konsekwencje wystawienia i otrzymania więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż, należałoby przestrzegać zasady, że jedna transakcja może być udokumentowana tylko jedną fakturą VAT. Jeżeli w pierwotnie wystawionej fakturze jedna ze stron transakcji stwierdzi błędy rachunkowe, należy ją skorygować poprzez wystawienie faktury korygującej. Jest to sposób wynikający z przepisów podatkowych i tym samym bezpieczny, gdy chodzi o konsekwencje.

PRZYKŁAD

Podatnik omyłkowo wystawił 2 faktury o tym samym numerze, które dokumentują 2 różne dostawy towarów. Jak należy skorygować tę pomyłkę? Czy nabywcy, którzy otrzymali faktury o takim samym numerze, mogą utracić prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Ograniczenie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczy przypadku, kiedy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż. Sankcja ta nie dotyczy zatem sytuacji zaprezentowanej w pytaniu, tj. w której wystawiono 2 faktury dokumentujące 2 różne dostawy towarów. Nabywcy towarów nie utracą prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur. Podatnik, który przez pomyłkę udokumentował dwie różne transakcje fakturą VAT o tym samym numerze, powinien do jednej z tych faktur wystawić fakturę korygującą. Podstawę do dokonania takiej korekty stanowi § 17 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, zgodnie z którym fakturę korygującą wystawia się w przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Ad 4. Wystawienie faktury, potwierdzającej czynności niedokonane, podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością oraz czynności pozorne

Zakaz odliczenia podatku naliczonego dotyczy przede wszystkim czynności powodujących nadużycia bądź oszustwa podatkowe. Przypadkiem, w którym podatnik ewidentnie nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest udokumentowanie transakcji fakturą potwierdzającą dokonanie czynności, której w rzeczywistości nie było.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku
Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK