REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Chiny, podatek, podwójne opodatkowanie
Chiny, podatek, podwójne opodatkowanie

REKLAMA

REKLAMA

Raport „Inwestowanie w Chinach” przygotowany przez firmę KPMG omawia m.in. system podatkowy w Chinach. Zobaczmy jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy inwestujący w tym państwie.

Podatek dochodowy

Od 2008 roku podatek CIT dla firm krajowych oraz przedsiębiorstw będących inwestycją zagraniczną został ujednolicony do wysokości 25%.

REKLAMA

Firmy, które zgodnie z przepisami Ustawy o CIT są uprawnione do ulg podatkowych, mogą z nich korzystać przez okres pięciu lat, po czym będą objęte normalną stawką podatkową 25%.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Chińska Republika Ludowa podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu z większością swych najważniejszych partnerów handlowych. Większość z tych umów jest wzorowana na Konwencji Modelowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 1977 roku, a różnice występują w szczegółach.

Do końca 2010 roku ChRL podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z ponad 90 krajami, w tym z Polską. ChRL poczyniła również ustalenia podatkowe z Hong Kongiem i Makao, które zapewniają wzajemną ochronę przed podwójnym opodatkowaniem.

Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

VAT

REKLAMA

Podatek VAT jest naliczany od dostaw towarów, od umów o usługach naprawy, wymiany i przetwarzania w ChRL oraz od importu towarów do ChRL. Podatek VAT jest naliczany na każdym etapie produkcji towarów i usług, a każdy dostawca ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT, dzięki czemu podatek ten jest płacony przez odbiorcę końcowego.

VAT jest zazwyczaj naliczany co miesiąc lub co kwartał. Jeśli w danym okresie podatek naliczony przewyższa podatek należny, nadwyżka ta podlega przeniesieniu na kolejny okres w celu zmniejszenia podatku należnego w kolejnym okresie.

Od roku 2009 możliwe są odliczenia od podatku należnego, który został zapłacony podczas nabycia aktywów trwałych. Odliczenie VAT nie obowiązuje w przypadku dóbr lub usług nabytych w celu wyprodukowania towarów nieopodatkowanych lub zwolnionych z podatku.

Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

Podstawowa stawka VAT w Chinach wynosi 17%, jednakże pewne produkty są opodatkowane stawką wynoszącą 13% lub 0%. Firmy działające w branżach, uznanych przez władze za mające mniejsze znaczenie, mogą być uprawnieni do niższego podatku VAT, ale nie do całkowitego jego odliczenia.

Towary i usługi eksportowane są na ogół zwolnione z podatku VAT, jednakże istnieją ograniczenia, co do prawa do zwolnienia z podatku VAT z tytułu nabycia dóbr, które będą eksportowane.

Podatek od działalności gospodarczej

REKLAMA

Wszystkie podmioty oraz osoby fizyczne świadczące usługi (za wyjątkiem usług przetwórstwa, wymiany lub naprawy) lub które dokonują transferu wartości niematerialnych i prawnych lub majątku nieruchomego w ChRL
podlegają opodatkowaniu od działalności gospodarczej (BT, business tax).

Usługi podlegające opodatkowaniu obejmują między innymi transport, budownictwo, finanse i ubezpieczenia, usługi pocztowe i telekomunikacyjne, działalność kulturalną i sportową oraz przedsięwzięcia i usługi rozrywkowe.

Stawka ogólna podatku od działalności gospodarczej wynosi 5%. W przypadku branż takich jak transport i budownictwo stawka podatku BT może wynosić 3%. Z drugiej strony podatek ten dla usług rozrywkowych może sięgać nawet do 20%.

Podatek od działalności gospodarczej jest formą podatku obrotowego, przy którym w całym łańcuchu dostaw nie są dozwolone żadne odpisy. Co więcej, podatek ten obowiązuje nawet wówczas, gdy tylko jedna strona transakcji - dostawca bądź odbiorca usługi mieszczą się w Chinach.

Rząd Chin proponuje reformy podatku od działalności gospodarczej w niedalekiej przyszłości, które mają polegać na połączeniu podatku BT i VAT i stworzeniu jednego Podatku od Dóbr i Usług, którym będzie objęta całość obrotów.

Import z Chin: Zwyczaje chińskich biznesmenów

Mobius – Chiny będą liderem globalnego odbicia

Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Inne podatki w Chinach

Dodatkowy podatek konsumpcyjny jest nakładany na produkcję, przetwarzanie i import określonych dóbr luksusowych. Stawka podatkowa waha się od 3% do 45% w zależności od poszczególnych kategorii dóbr. Podatek konsumpcyjny jest nakładany dodatkowo obok podatku VAT.

W ChRL istnieje szeroki wachlarz innych obciążeń podatkowych różnych przedsięwzięć lub inwestycji, w tym między innymi:
- Miejski Podatek Konserwacji i Budowy (Urban Maintenance & Contruction Tax),
- Podatek Edukacyjny (Education Levy),
- opłata skarbowa,
- podatek od działalności kulturowej (Cultural Business Levy),
- podatek od umów prawnych (Deed Tax),
- podatek od nieruchomości,
- podatek od wzrostu wartości gruntu (Land Appreciation Tax)
oraz różne podatki związane z górnictwem, podatki samochodowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

Dodatkowo, firmy zagraniczne, które nie posiadają placówek w Chinach podlegają podatkowi potrącanemu u źródła na poczet dochodów uzyskanych w ChRL, w tym odsetek, dywidend, dochodów z wynajmu, tantiem oraz zysków kapitałowych.

Dywidendy uzyskane przez inwestorów zagranicznych z przedsiębiorstw będących inwestycjami zagranicznymi podlegają opodatkowaniu potrącanemu u źródła za zyski uzyskane po dniu 1 stycznia 2008.

Chińskie przepisy podatkowe są skomplikowane i KPMG zaleca skorzystanie z profesjonalnych usług doradczych przed przystąpieniem do jakiegokolwiek przedsięwzięcia lub ustaleń finansowych.

Pełna treść raportu KPMG „Inwestowanie w Chinach”

Źródło: KPMG

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA