| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Firma w Czechach - jakimi zasadami rządzi się PIT

Firma w Czechach - jakimi zasadami rządzi się PIT

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach tamtejszy system podatkowy nie powinien być Ci obcy. Na jakich zasadach opodatkowywany jest przedsiębiorca będący osobą fizyczną? Przeczytaj.

Podatek dochodowy od osób fizycznych reguluje ustawa Nr 586/92 o podatkach dochodowych.

Podatnicy podatku

Podatnikami podatku od osób fizycznych są osoby fizyczne. Z punku widzenia określenia obowiązku podatkowego oraz sposobu zapłaty podatku, ważny jest tu podział na rezydentów i nierezydentów podatkowych.

Rezydentami podatkowymi są osoby, które mają miejsce zamieszkania lub zwykle przebywają na terytorium RCz (co najmniej 183 dni w danym roku kalendarzowym, za wyjątkiem studiów lub leczenia). Rezydenci podatkowi mają nieograniczony obowiązek podatkowy tzn., że opodatkowaniu podlegają wszystkie osiągnięte przez nich dochody zarówno w Czechach jak i za granicą (również w Polsce).

Nierezydentami podatkowymi są osoby, których na podstawie określonych wyżej kryteriów nie można uznać za rezydentów. Osoby te mają ograniczony obowiązek podatkowy tzn., że opodatkowaniu podlegają dochody, które osoby te uzyskują wyłącznie ze źródeł na terytorium RCz.

Polecamy: Jak uzyskać zwrot podatku VAT - firma w Republice Czeskiej

Przedmiot opodatkowania PDOF


Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są:
• dochody z czynności zależnej (wynagrodzenia) oraz korzyści płynące z pełnionych funkcji,
• dochody z działalności gospodarczej oraz z innej samodzielnie wykonywanej działalności zarobkowej,
• dochody kapitałowe,
• dochody z wynajmu,
• pozostałe dochody.
Dochód mogą stanowić środki pieniężne, jak też niepieniężne uzyskane również w drodze wymiany. W § 4 ustawy wymienione są przychody zwolnione z podatku. Należą do nich emerytury, renty, odszkodowania, niektóre przychody ze sprzedaży majątku ruchomego i nieruchomego, wygrane na loteriach itp. Zalecamy zapoznać się szczegółowo z tytułami tych przychodów, ponieważ dotrzymanie wyznaczonych tam terminów, jest warunkiem zwolnienia z opodatkowania. Dotyczy to np. sprzedaży mieszkań i samochodów.

Zeznanie podatkowe, okres rozliczeniowy

Zeznanie podatkowe składa osoba fizyczna, której przychody w danym roku podatkowym przekroczyły 15.000 CZK o ile nie są to przychody zwolnione z podatku lub przychody opodatkowane odrębną stawką (np. dywidendy, udziały w zyskach spółek z o.o., oprocentowania wkładów bankowych itp.).

Okresem rozliczeniowym podatku jest rok kalendarzowy. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług doradcy podatkowego jest zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe oraz uiścić należny podatek do 31 marca roku następnego po roku podatkowym. Jeżeli w jego imieniu rozliczenia z fiskusem prowadzi doradca podatkowy, obydwie te czynności należy wykonać do 30 czerwca roku następnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK