| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – jurysdykcja i właściwość sądowa

Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – jurysdykcja i właściwość sądowa

Umowy zawierane z partnerami handlowymi z Rosji mogą zawierać istotne dla polskiego przedsiębiorcy postanowienia określające jurysdykcje umowy oraz właściwość sądową. Jakie mają one znaczenie dla polskich firm?

Określenie jurysdykcji umowy handlowej z partnerem rosyjskim

Najczęściej polscy przedsiębiorcy w negocjacjach ze swoimi partnerami rosyjskimi starają się wynegocjować, aby dana umowa handlowa oparta była na prawie polskim. W rezultacie okazuje się, że problemy pojawiają się w momencie, kiedy umowa nie jest realizowana przez stronę rosyjską i zaczynamy dochodzić swoich roszczeń i kierujemy sprawę na drogę postępowania sądowego w Polsce.

Po pierwsze, musimy uzyskać wyrok w Polsce, co biorąc pod uwagę bardzo długie terminy rozpatrywania spraw przez nasze sądy, może potrwać sporo czasu. Następnie, po uzyskaniu wyroku, po jego uprawomocnieniu się i nadaniu mu klauzuli wykonalności, musimy złożyć odpowiedni wniosek o uznanie wyroku sądu zagranicznego (w tym przypadku polskiego wyroku) na terenie Federacji Rosyjskiej i dopiero później kierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego na terenie Rosji.

Polecamy: Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskimi

W tych kilku słowach sprawa wydaje się banalna, ale często taka procedura zajmuje nawet rok. Dlatego też, często dobrym rozwiązaniem jest oprzeć umowę na prawie rosyjskim, dzięki czemu zyskamy sporo czasu, ale również i zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Postępowanie w sądzie arbitrażowym, np. w Moskwie, przebiega stosunkowo szybko. „Nakaz zapłaty” powinniśmy dostać maksymalnie w przeciągu miesiąca od momentu złożenia wniosku do sądu.

Koszty sądowe w Rosji też są stosunkowo niewysokie. Maksymalna opłata sądowa wynosi obecnie 100.000 rubli, czyli około 10.000 zł. Wysokość kosztów zastępstwa procesowego zależy od wartości dochodzonej kwoty i złożoności sprawy, ustala się ją indywidualnie w zależności od sytuacji, ale generalnie możemy przyjąć, że jest ona tańsza niż w Polsce.

Właściwość sądowa umowy handlowej z partnerem rosyjskim.

W tym miejscu również należy się zastanowić nad prawidłowym zapisem. Jeśli przyjmujemy za obowiązujące w umowie przepisy prawa polskiego, to oczywiście zapis na sąd w Moskwie nie będzie właściwy. Tu również sugerowalibyśmy, aby w umowie zaznaczyć, że sądem właściwym będzie sąd arbitrażowy np. w Moskwie.

Jeśli mimo wszystko wybrali Państwo jako obowiązujące przepisy prawa polskiego, proszę bardzo dokładnie określać właściwość sądu. Nie możemy w umowie handlowej zaznaczyć właściwości sądu na zasadzie: „sąd arbitrażowy w Warszawie”.

Polecamy: serwis Firma za granicą

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – jurysdykcja i właściwość sądowa
Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – jurysdykcja i właściwość sądowa

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK