| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak ubezpiecza się przedsiębiorca w Niemczech

Jak ubezpiecza się przedsiębiorca w Niemczech


Zarejestrowałeś działalność gospodarczą w Niemczech i wypełniłeś kwestionariusz dostarczony przez urząd skarbowy? Pora zająć się ubezpieczeniem emerytalnym i zdrowotnym.

Obowiązek przynależności do ubezpieczenia emerytalnego

Dla rożnych grup zawodowych istnieje obowiązek ubezpieczenia emerytalnego. Dotyczy to przede wszystkim zawodów wolnych (np. architekci, lekarze, doradcy podatkowi, artyści itp.) oraz rzemieślników.

Obowiązek ten powinien zostać ustalony w każdym przypadku z właściwym podmiotem odpowiedzialnym za ubezpieczenie emerytalne. Jest to przede wszystkim Niemiecki Związek Ubezpieczeń Emerytalnych (Deutsche Rentenversicherung Bund) oraz izby emerytalne dla osób wykonujących wolne zawody (Versorgungskammer).

Zobacz także: serwis Fundusze Unijne

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego

Od początku 2009 r. każda osoba prowadząca działalność w Niemczech jest zobowiązana do zawarcia i utrzymywania polisy ubezpieczeniowej z niemieckim zakładem ubezpieczeniowym w zakresie pokrycia kosztów choroby.

Chodzi tu o ubezpieczenie:
- które obejmuje zwrot kosztów za leczenie ambulatoryjne lub stacjonarne,
- w ramach którego całkowity lub procentowy współudział w kosztach za usługi ambulatoryjnego lub stacjonarnego leczenia (według stawek taryfowych) ograniczony jest dla każdej ubezpieczonej osoby do sumy 5.000,- EUR w roku kalendarzowym.

Z ww. obowiązku zwolnione są między innymi osoby, które są już ubezpieczone w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Kwestia możliwości zastąpienia wyżej opisanego ubezpieczenia zawartego w Niemczech poprzez porównywalne ubezpieczenie zagraniczne np. z Polski, powinna zostać wyjaśniona z właściwymi podmiotami odpowiedzialnymi za ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech (Gesetzliche Krankenkassen) oraz właściwymi urzędami. W przypadku wątpliwości zaleca się zasięgnąć dodatkowej porady prawnej.

Wykaz właściwych podmiotów oraz ich dane teleadresowe znajdują się na stronie internetowej: www.deutsche-rentenversicherung-bund.de

Porównaj: Jak założyć własną firmę w Polsce

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK