| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Cztery kroki po fundusze

Cztery kroki po fundusze

Chcesz pozyskać fundusze pomocowe UE dla swojej działalności ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, to ten tekst jest dla Ciebie.

Krok 1. Musisz mieć pomysł – najlepiej dobry

Pomysł to krok pierwszy i najważniejszy. Kluczem do wykorzystania środków pochodzących z funduszy UE jest posiadanie dobrego i przemyślanego produktu (pomysłu), o którego wsparcie finansowe będziemy się ubiegać.

Niestety bardzo rzadko w swojej pracy mam do czynienia z naprawdę dobrymi pomysłami przedsiębiorców starających się o dofinansowanie. Dużo częściej pada pytanie
„A na co dają?”.

Tymczasem, żeby stworzyć dobry wniosek i biznes plan trzeba przemyśleć naprawdę wiele aspektów planowanej działalności. Nasz pomysł biznesowy musi mieć charakter marketingowy – nowy/ulepszony produkt czy usługa musi zaspokajać jakieś konkretne potrzeby konsumenckie.

Musimy go w atrakcyjny sposób zaoferować naszym klientom. Oczywiście wcześniej musimy wiedzieć, kto jest naszym docelowym klientem, ile osób jest gotowych korzystać z naszej usługi (potencjał rynku) oraz w jaki sposób chcemy do nich dotrzeć. Dopiero mając pomysł możemy zacząć zastanawiać się nad sposobem jego sfinansowania.

Krok 2. Jak dopasować pomysł do funduszy

Zobacz: Badanie marketingowe obniży ryzyko gospodarcze

Nasz pomysł należy dopasować do możliwości, jakie dają istniejące programy operacyjne i zdefiniowane przez nie działania.

Możemy próbować zrobić to samodzielnie korzystając z pomocy darmowych Punktów Konsultacyjnych w Instytucji Wdrażającej (odpowiedzialnej za ogłaszanie konkursu i nabór wniosków), lub szukając informacji na stronach internetowych poszczególnych programów.

Możemy także skorzystać z usług firmy konsultingowej. Dobre firmy przeważnie nie pobierają opłat za konsultacje pomysłów na biznes.

Krok 3. Przygotowanie wniosku

Podstawą do otrzymania wsparcia ze strony funduszy UE jest przygotowanie wniosku wraz z wymaganymi w danym konkursie załącznikami. Jeśli zamierzamy samodzielnie ubiegać się o dotacje, przed rozpoczęciem prac nad wnioskiem należy bardzo dokładnie zapoznać się z wytycznymi dla wnioskodawców ubiegających się o wsparcie w ramach danego działania, w celu poznania zasad konkursu.

Możemy również skorzystać z usług firmy konsultingowej, lub doradcy, za którą to usługę oczywiście trzeba będzie zapłacić. Jednak wybór dobrej firmy gwarantuje nam, że nasz wniosek będzie poprawnie złożony ( nie odpadnie ze względów formalnych) i trafi do oceny merytorycznej. Oczywiście żadna firma nie da Państwu 100% gwarancji, że Wasz wniosek uzyska dofinansowanie, ale doradcy będą w stanie realnie ocenić szanse.

Krok 4. Złożenie wniosku

Ostatnim etapem jest złożenie wniosku do Instytucji Wdrażającej i oczekiwanie na wyniki konkursu.

Zobacz: Pesymistyczne prognozy dla brokerów kredytowych

Gdzie szukać informacji o konkursach?

Fundusze Strukturalne – internetowy serwis informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – zawiera informacje o wszystkich Programach operacyjnych oraz konkursach trwających na terenie całego kraju. Na tej stronie znajdziemy także odesłanie do wszystkich Punktów Konsultacyjnych oraz Instytucji prowadzących nabory wniosków.

http://www.funduszestrukturalne.gov.pl

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK