| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Pesymistyczne prognozy dla brokerów kredytowych

Pesymistyczne prognozy dla brokerów kredytowych

Kryzys gospodarczy odbija się na rynku pośrednictwa kredytowego. W 2008 roku spadek podpisanych umów na kredyty i pożyczki wyniósł 8,5 proc. Najbliższe lata także nie przyniosą branży większych zysków.

Koniunktura gospodarcza, która panowała na rynku przed rozpoczęciem kryzysu sprzyjała działalności pośredników kredytowych i finansowych. Firmy działające w tej branży generowały wysokie marże i zyski. Z kolei sprzedaż kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych stała się jednym z najbardziej rozwojowych obszarów w tym sektorze.

Firmy pośrednictwa kredytowego liczą straty

Rok temu przy pomocy brokerów kredytowych zostało podpisano ponad 3 mln umów na kredyty i pożyczki. Jest 8,5 proc. spadek w skali roku. Eksperci zaznaczają, że w najbliższych latach trzeba się spodziewać jeszcze mniejszej sprzedaży kredytów gotówkowych i ratalnych. A przede wszystkim spadek dotknie sprzedaży kredytów mieszkaniowych.

Zobacz: Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Sprzedaż kredytów będzie mniejsza

Z badań, które przedstawia Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) wynika, że w latach 2009-2010 zahamowanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych wyniesie około 40-50 proc. Segment kredytów konsumpcyjnych także nie odnotuje dynamiki wzrostu.

Błażej Lepczyński, ekonomista związany z IBnGR na swoim blogu podkreśla, że kryzys gospodarczy odmieni branżę. Na rynku pośrednictwa kredytowego zostaną te firmy, które będą potrafiły odnaleźć się w warunkach dużej awersji do ryzyka ze strony banków i zrównoważyć spadek zysków na sprzedaży kredytów.

Zobacz: Utrzymaj produkcję w toku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »