REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja finansowa firmy

Irina Nowochatko
Restrukturyzacja finansowa firmy
Restrukturyzacja finansowa firmy

REKLAMA

REKLAMA

Spółki, które nie są w stanie wywiązać się z zobowiązań kredytowych zmuszone są m.in. do restrukturyzacji finansowej firmy. Często jest to jedyny kierunek działania, który może uchronić spółkę od upadłości.

Jeśli firma zalega w stosunku do budżetu państwa, ma na swoim koncie przeterminowane kredyty i pożyczki bankowe, a także wzajemne zobowiązania przedmiotów, które określa się mianem zatorów płatnych często jedynie restrukturyzacja finansowa może uchronić spółkę od upadłości czy likwidacji.

REKLAMA

Obniżyć poziom zadłużenia

Restrukturyzacja finansowa firmy dotyczy głównie sfery zarządzania finansami, a także obejmuje działania dotyczące sfery materialnej, np. zapasy, zatrudnienie czy dobra trwałe.
Podstawowym celem restrukturyzacji jest poprawa płynności finansowej spółki, która ma wpłynąć na pozytywną dynamikę wskaźników ekonomiczno-finansowych.
W większości przypadkach polscy przedsiębiorcy decydują się na restrukturyzację finansową firmy, kiedy chcą obniżyć poziom zadłużenia spółki.

Zobacz: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

Odzyskać płynność finansową

Polskie firmy zaczęły korzystać z tego typu rozwiązania problemów finansowych po wejściu Ustawy o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków w 1993 roku. Dzięki tym przepisom prawnym przedsiębiorstwa miały osiągnąć stan wypłacalności i dalszej płynności finansowej.
Jednym z głównych problemów polskich przedsiębiorstw w zakresie restrukturyzacji finansowej jest utrzymanie płynności finansowej. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo jej nie odzyskuje podjęcie działań naprawczych jest nie możliwa.
W przywróceniu płynności finansowej pomaga m.in.:

• Redukcja wydatków;
• Poszukiwanie źródeł generowania gotówki dla firmy;
• Poprawa jakości zarządzania finansami firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko spłaty zadłużenia

Kazimierz Jeleński i Andrzej Wysokiński, partnerzy kancelarii Dewey&LeBoeuf w raporcie dotyczącym restrukturyzacji przedsiębiorstw, który opublikował miesięcznik „Forbes” zaznaczają, że obecnie firmy nie ograniczają się jedynie do renegocjacji warunków kredytowania.
Spółki, które są obciążone długami często są zmuszone do sprzedaży swoich aktywów lub rozważają możliwość wprowadzenia nowych inwestorów. Eksperci podkreślają, że przy takim rozwiązaniu pojawiają się kolejne problemy. Potencjalni inwestorzy boją się przyjęcia ryzyka spłaty nadmiernego zadłużenia.

Restrukturyzacja a gospodarki zachodnie

W krajach zachodnich restrukturyzacja finansowa firm opiera się głównie na zmianie struktury kapitałowej przedsiębiorstw. Można tu wymienić:

  • Wykup przedsiębiorstwa przez grupę inwestorów zewnętrznych lub kadrę kierowniczą, wspieraną rekapitalizacją;
  • Wykup firmy wspierany długiem;
  • Akcjonariat pracowniczy.

Zobacz: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźnik upłynnienia środków obrotowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA