| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Dotacje szansą dla nowych firm

Dotacje szansą dla nowych firm

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.


O dofinansowanie z Działania 3.1 mogą ubiegać się podmioty, co bardzo ważne działające na rzecz innowacyjności.

Działanie obejmuje wybór w drodze konkursu podmiotów, które będą świadczyły usługę dwuetapowego wsparcia przedsiębiorców lub kandydatów na przedsiębiorców.
• I etap - preinkubacja - selekcja innowacyjnych pomysłów, pomoc w utworzeniu przedsiębiorstwa; do 100% wydatków kwalifikowanych.
• II etap - zasilenie kapitałowe nowopowstałego przedsiębiorstwa (objęcie do 50% udziałów lub akcji spółki) - jeśli po okresie preinkubacji zidentyfikowane zostaną znaczące szanse na komercyjny sukces powstającej firmy, której działalność jest oparta na innowacyjnym pomyśle, maksymalne dofinansowanie wyniesie 200 tys. EUR.

To działanie również wdrażane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.


Każde z 16 województw naszego kraju ma swój własny Regionalny Program Operacyjny.. Wszystkie województwa wśród swoich priorytetów zakładają wsparcie sektora MSP. Przeważnie istnieje rozróżnienie na wsparcie przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym oraz wsparcie pozostałych przedsięwzięć.

Dla przykładu Regionalny Program Operacyjny dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 zakłada przeprowadzenie Działania 1.1. „Inwestycje dla przedsiębiorstw”.

Głównym celem działania jest wsparcie procesu inwestycyjnego przedsiębiorstw, a w szczególności MŚP, wzrost nakładów na sferę badawczo-rozwojową przedsiębiorstw oraz wykorzystanie potencjału turystyczno-uzdrowiskowego regionu.

Zobacz: Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

Dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiębiorstw działających do 2 lat oraz dostosowujące MŚP do wymogów wynikających z prawa krajowego i wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska a także zwiększające efektywność energetyczną.

Minimalna / Maksymalna wartość projektu:
• od 100 tys. PLN do 8 mln PLN wydatków kwalifikowanych - w przypadku dotacji inwestycyjnych dla MŚP oraz w przypadku dotacji inwestycyjnych dla przedsiębiorstw z branży uzdrowiskowej,
• od 40 tys. PLN do 800 tys. PLN wydatków kwalifikowanych – w przypadku dotacji inwestycyjnych dla mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą do 2 lat,
• od 50 tys. PLN do 400 tys. PLN wydatków kwalifikowanych – w przypadku dotacji inwestycyjnych dla przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności B+R.

Nie wszystkie jednak województwa stawiają na rozwój nowopowstałych firm. Przykładowo nowe przedsiębiorstwo. ubiegające się o wsparcie w Województwie Warmińsko – Mazurskim ma utrudnioną sytuację, ponieważ jednym z kryteriów punktowanych podczas oceny wniosku jest doświadczenie firmy w danej branży.

Ponieważ każde z województw inaczej ustaliło priorytety wspierania przedsiębiorstw szczegółowych informacji trzeba szukać na stronach internetowych poszczególnych Regionalnych Programów Operacyjnych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż o tym w jakim województwie będziemy starali się o dotację decyduje nie tyle miejsce siedziby firmy ile miejsce realizacji planowanej inwestycji. Przykładowo firma mająca siedzibę w Warszawie, a planująca otworzenie biura/ wybudowanie hali produkcyjnej np. w świętokrzyskim, chcąc dofinansować taki projekt o dotację ubiegać się będzie właśnie w województwie świętokrzyskim. 

RPO dla województwa dolnośląskiego 

RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego

RPO dla województwa lubelskiego 

RPO dla województwa lubuskiego  

- RPO dla województwa łódzkiego  

- RPO dla województwa małopolskiego 

- RPO dla województwa mazowieckiego  

- RPO dla województwa opolskiego

- RPO dla województwa podkarpackiego

- RPO dla województwa podlaskiego

- RPO dla województwa pomorskiego 

- RPO dla województwa śląskiego 

- RPO dla województwa świętokrzyskiego

- RPO dla województwa warmińsko-mazurskiego 

- RPO dla województwa wielkopolskiego 

- RPO dla województwa zachodniopomorskiego


Kinga Wiśniewska
Ekspert z zakresu funduszy UE

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK