| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

Konsumenci coraz częściej szukają towarów ekologicznych, czy przyjaznych środowisku. Ale jak sprawdzić, że mamy do czynienia z takimi właśnie produktami.

Adres:
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji
02-699 Warszawa, ul Kłobucka 23A
Biuro ds. Badań i Certyfikacji Wyrobów
tel. (022) 647-07-22, 857-99-16
fax (022) 647-11-09, 647-12-22
e-mail: pcbc@perytnet.pl

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej PCBC

Kontakty do osób zajmujących się określoną grupą towarów mogących podlegać oznakowaniu Ecolabel.

Wniosek podlega rozpatrzeniu. Opłata za rozpatrzenie wniosku, która nie podlega zwrotowi, jest wnoszona po złożeniu wniosku.

Jeżeli wniosek i odpowiednia dokumentacja zostanie zaakceptowana przez PCBC wnioskodawca będzie mógł podpisać umowę upoważniająca do stosowania Ecolabel. Używanie znaku Ecolabel związane jest z ponoszeniem opłaty rocznej.

Opłata roczna jest naliczana i uiszczana od momentu uzyskania zezwolenia przez wnioskodawcę. Podstawowa roczna opłata za używanie oznakowania wynosi 0,15 % rocznej wielkości sprzedaży wyrobów (z wyłączeniem VAT) w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw przewidziane są specjalne upusty od opłat.


Ponadto przedsiębiorca może ubiegać się o korzystanie ze znaków:


Znak Ekologiczny EKO – jest to znak który mogą otrzymać usługi i wyroby krajowe i zagraniczne. Jest on uzyskiwany na drodze dobrowolnej certyfikacji. Przy procedurze nadawania Znaku Ekologicznego EKO danemu produktowi lub usłudze brane jest pod uwagę całe życie produktu (produkcja, użycie, postępowanie z odpadem).
Jest on przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Przedsiębiorca ubiegający się o ww. znak może również otrzymać oznakowanie Ecolabel, ponieważ kryteria oceny wyrobu lub usługi podczas procedury certyfikacji Znakiem Ekologicznym EKO są takie same jak dla Ecolabel.

Ekoland – znak przyznawany przez Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND dla środków spożywczych i produktów rolnych. Znak ten może otrzymać jedynie producent posiadający certyfikat rolnictwa ekologicznego. Używanie znaku Ekoland jest odpłatne.

Podmioty starające się o ekooznakowanie (zarówno Ecolabel jak i krajowe znaki ekologiczne) mogą otrzymać 50% zwrotu poniesionych kosztów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz serwis: Finanse i rozwój

Podsumowując, przy wyborze ekooznakowania dla produkowanego towaru należy brać po uwagę jego renomę, popularność (czy konsument kojarzy dany znak), wiarygodność (ilu przedsiębiorców korzysta z danego oznakowania) oraz cenę złożenia wniosku oraz używania znaku ekologicznego.

W większości procedur uzyskiwania znaku ekologicznego istnieją opłaty zarówno podczas składania wniosku jak i w czasie korzystania ze znaku (opłaty pobierane w systemie rocznym lub półrocznym). Należy również brać pod uwagę możliwość dofinansowania takiego przedsięwzięcia (np. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Krzysztof Pietrzak
ekspert ochrony środowiska (GIOŚ)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK