| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Czy sytuacja Jana K. (z pierwszego przykładu) byłaby inna, gdyby prowadził działalność gospodarczą z inną osobą w formie spółki cywilnej a wyposażenie gabinetu zostałyby zakupione przez wspólników po zawarciu umowy spółki?

TAK - W takiej sytuacji bank mógłby wypowiedzieć udział Jana K. w spółce, w której uczestniczy i żądać zaspokojenia z jego udziału w spółce dopiero po wykazaniu, że egzekucja z ruchomości Jana K. (motor i kolekcja) była bezskuteczna i po zajęciu jego praw przysługujących mu na wypadek wystąpienia ze spółki.

Spółki handlowe

Wspólną cechą spółek prawa handlowego (osobowych i kapitałowych) jest to, że spółka w żaden sposób nie odpowiada za zobowiązania osobiste jej wspólników.

Wierzyciel osobisty wspólnika spółki handlowej może jednak prowadzić egzekucję z udziałów (akcji) tego wspólnika.

Im bardziej zaawansowana forma spółki handlowej, tym mniejszy zakres odpowiedzialności wspólnika jego majątkiem osobistym za długi spółki.

Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej – podobnie jak w s.c..

Każdy ze wspólników spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Jednak wierzyciel spółki nie może prowadzić egzekucji z majątku osobistego wspólników spółki jawnej zanim nie wykaże, że egzekucja z majątku spółki jest bezskuteczna.

sadą jest bowiem pokrywanie zobowiązań spółki w pierwszej kolejności z jej majątku. Chroni to zarówno interes wierzyciela (ma możliwość dochodzenia swojej należności aż do pełnego zaspokojenia), jak i interes wspólnika (w pewnym zakresie jest chroniony przed utratą majątku osobistego).

Czy sytuacja Jana K. (z pierwszego przykładu) byłaby inna, gdyby prowadził działalność gospodarczą z inną osobą w formie spółki jawnej a wyposażenie gabinetu zostałyby zakupione przez spółkę?

TAK - W takim przypadku firma X w pierwszej kolejności musiałaby skierować egzekucję do składników majątku spółki (samochód, wyposażenie gabinetu). Dopiero w przypadku, gdyby okazało się, że majątek spółki nie wystarcza na pokrycie całej należności, firma X mogłaby prowadzić egzekucję z majątku osobistego Jana K (kolekcja, motor).

Odpowiedzialność spółki partnerskiej i partnerów

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów, określonych w ustawie (np.: pielęgniarka, położna, broker ubezpieczeniowy, adwokat).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK