| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Zamierzam wprowadzić kilka środków trwałych do jednoosobowej działalności gospodarczej na oświadczenie. Środki trwałe zostały zakupione kilka miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na fakturę. Teraz, wprowadzając te środki do działalności na oświadczenie, mam wziąć pod uwagę cenę nabycia? Przyjmować kwoty netto czy brutto?

Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wyjaśniamy w uzasadnieniu.

Amortyzacji środków trwałych dokonuje się w oparciu o ich wartość początkową. W przypadku środków trwałych nabywanych przez podatników ich wartością początkową jest cena nabycia, której definicję prezentujemy w ramce (art. 22g ust. 1 pkt 1 updof).

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g ust. 3 updof).

Zobacz: Prawo dla firm

Z powyższego wynika, że wartością początkową nabytych środków trwałych może być:

  1. cena nabycia netto; jest tak w przypadku środków trwałych, przy których nabyciu prawo do odliczenia VAT przysługiwało w całości,
  2. cena nabycia netto powiększona o część VAT; jest tak w przypadku środków trwałych, przy których nabyciu prawo do odliczenia VAT przysługiwało w części (w tym ograniczona była kwota podatku naliczonego),
  3. cena nabycia brutto; jest tak w przypadku środków trwałych, przy których nabyciu prawo do odliczenia nie przysługiwało.

Prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje również w przypadku zakupów dokonywanych w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia działalności gospodarczej polegającymi na wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT (zob. przykładowo wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 lutego 1985 r. w sprawie 268/83), jak również przed zarejestrowaniem się jako czynny podatnik VAT (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 grudnia 2006 r., sygn. akt I FSK 378/06, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 lipca 2011 r., sygn. akt I FSK 1430/10 czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 1 marca 2012 r. w sprawie C-280/10). W związku z tym w przypadku środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności opodatkowanej VAT ich wartość początkową może stanowić cena nabycia netto, względnie cena nabycia netto powiększona o część VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

W artykule przedstawiono również przykłady wyjaśniające problematykę ustalania wartości początkowej środków trwałych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK