| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Działalność gospodarcza - zakres definicji

Działalność gospodarcza - zakres definicji

Definicję działalności gospodarczej można znaleźć m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jaki jest zakres tej definicji?

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, dalej: „SDG” (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) określiła, kogo uznaje się za przedsiębiorcę w rozumieniu jej przepisów.

Przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy SDG jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Za przedsiębiorców, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy SDG, uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Definicję „działalności gospodarczej” zawiera natomiast art. 2 ustawy SDG, zgodnie z którym działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Spełnianie łącznie przesłanek z art. 4 i art. 2 ustawy SDG pozwala uznać podmiot za przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą.

Zobacz: Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

W świetle tej ustawy przedsiębiorcą jest zatem m.in. każda osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu zarobkową działalność handlową czy usługową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Opisana w liście działalność polegająca na opracowaniu stałej oferty handlowej (zamieszczanie ogłoszeń, posługiwanie się wizytówką) z zamiarem regularnego świadczenia usług i sprzedaży towarów (a konkretnie zdjęć), w mojej ocenie spełnia wszystkie ustawowe kryteria uznania jej za wykonywanie działalności gospodarczej. W związku z tym osoba fizyczna zamierzająca wykonywać taką działalność zobowiązana jest uzyskać wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz podlegać będzie innym obowiązkom ciążącym na przedsiębiorcach (m.in. podatkowym czy ubezpieczeniom społecznym).

Zobacz: Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajętym pomieszczeniu

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK