| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy

Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy

Podpis elektroniczny gwarantuje tożsamość przedsiębiorcy oraz integralność przesyłanych dokumentów. Dowiedz się czym jest podpis elektroniczny i kiedy można go stosować.

Podpis elektroniczny jest narzędziem służącym przedsiębiorcy do zagwarantowania tożsamości, autentyczności i integralności przy wymianie informacji drogą elektroniczną. Istota podpisu elektronicznego polega na zapewnieniu unikalności oznaczania dokumentu w taki sposób, że na podstawie tego oznaczenia można zagwarantować identyfikację osoby, która dokonała czynności podpisania oraz niezaprzeczalność podpisania przez nią dokumentu.

Zapewnienie tych dwóch funkcji identyfikacji i niezaprzeczalności pozwala zrównać pod określonymi warunkami podpis elektroniczny z podpisem własnoręcznym. W konsekwencji dane w postaci elektronicznej opatrzone podpisem elektronicznym mogą stanowić samodzielny dowód, który możliwy jest do weryfikacji przy pomocy przeznaczonych do tego celu aplikacji.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna: jakie zmiany wprowadzi?

Autentyczność wszelkich innych dokumentów, które nie zostały opatrzone podpisem elektronicznym może być stwierdzona tylko w powiązaniu z systemami informatycznymi w których istnieją i w których zostały wytworzone, oraz w związku z okolicznościami w których powstawały.

Ważną funkcją zaawansowanego podpisu elektronicznego jest funkcja zapewnienia integralności dokumentu, która umożliwia wykrycie zmian, które zostały wprowadzone po podpisaniu dokumentu. Poprzez wykorzystanie w podpisie funkcji obliczenia skrótu dokumentu podpis staje się powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna. Podpis elektroniczny wnosi zatem ważną wartość dodaną w elektroniczny obrót gospodarczy oraz prawny.

Podpis elektroniczny - to narzędzie identyfikujące uczestników wymiany dokumentów drogą elektroniczną.

Bezpieczny podpis elektroniczny - jest składany przy pomocy specjalnej karty procesorowej lub tokena USB oraz oprogramowania służącego do składania podpisu elektronicznego.

W ten sposób złożony podpis jest pod względem prawnym równoważny z podpisem własnoręcznym.

Polecamy: Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Bezpieczny podpis elektroniczny może być obecnie stosowany m.in. do :

  • podpisywania umów,
  • składania podań i pism,
  • podpisywania faktur elektronicznych,
  • zarejestrowania działalności gospodarczej (CEIDG) *
  • składania deklaracji celnych i podatkowych,
  • oraz zgłoszeń ubezpieczenia społecznego (również system PUE ZUS).

Zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego można kupić w pięciu firmach (tzw. kwalifikowanych podmiotach świadczących usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego). Przedsiębiorstwa te są wpisane do rejestru Ministra Gospodarki. (www.nccert.pl)

Nadzór nad świadczeniem usług związanych z podpisem elektronicznym w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym należy zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 5 ustawą o działach administracji rządowej do kompetencji Ministra Gospodarki. Formy nadzoru określa ustawa o podpisie elektronicznym.

* zakup podpisu elektronicznego na potrzeby działalności gospodarczej może być zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Źródło: mg.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK