| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kryzys? Firmom wzrosną obroty

Kryzys? Firmom wzrosną obroty

Pomimo zapowiedzi nadejścia kryzysu ponad 50 proc. firm oczekuje wzrostu obrotów w 2012 roku. Jedynie 10 proc. przedsiębiorców spodziewa się spadku sprzedaży. Gdzie jest kryzys?

Wśród przedsiębiorców, którzy planują inwestycje nadal największa grupę stanowią ci, którzy zamierzają kupić samochody (17% wobec 21% w poprzednim badaniu). Na drugim miejscu są osoby, które zamierzają zainwestować w sprzęt (13% wobec 18%). Pod tym pojęciem mogą kryć się zarówno zakupy specjalistycznych urządzeń na przykład do gabinetów lekarskich, jak i zakupy sprzętu IT.

Stabilne zatrudnienie

Nie zmieniała się natomiast sytuacja jeśli chodzi o sprawy związane z zatrudnieniem. Zdecydowana większość firm (96%) nie zamierza go zmniejszać w tym roku. Wśród firm, które rozważają taki krok, zdecydowanie większy jest odsetek tych, które spodziewają się spadku obrotów w swojej firmie, czy wystąpienia recesji w gospodarce. Warto przypomnieć, że ponad połowę badanych (dokładnie 56%) stanowiły osoby, które nie zatrudniają pracowników.

W najnowszym badaniu po raz pierwszy zapytaliśmy przedsiębiorców o ich plany dotyczące cen sprzedawanych produktów i usług. Aż trzy czwarte zadeklarowało, że nie zamierza ich zmieniać w tym roku. Co piąty planuje podnieść swoje stawki. Łącząc zatem przewidywania dotyczące stabilizacji cen z wyrażoną przez ponad połowę badanych prognozą wzrostu obrotów dochodzimy do wniosku, że zmierzają wytwarzać więcej. To z kolei jest niespójne z dość pesymistycznym spojrzeniem na całą gospodarkę. Taki wynik może świadczyć o poczuciu niepewności wśród prowadzących działalność gospodarczą, co jest zrozumiałe w okresie polaryzacji zjawisko gospodarczych, z jaką mamy do czynienia zarówno w zakresie geograficznym, jak i sektorowym.

Autor: Katarzyna Siwek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK