REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

Wioletta Kucharczyk
Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór
Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

REKLAMA

REKLAMA

Poniżej publikujemy wzór wniosku wierzyciela o ogłoszenie upadłości.

Prawo złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przysługuje przede wszystkim dłużnikowi oraz każdemu z jego wierzycieli. Krąg uprawnionych podmiotów został wskazany w art. 20 ustawy z dn. 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jednolity: Dz.U. 2009 r. Nr 175 poz. 1361).

REKLAMA

Warto dodać, że niektóre podmioty mają nie tylko prawo, ale także obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinny to zrobić w ciągu 14 dni od dnia, w którym dłużnik stał się niewypłacalny. Za niedopełnienie takiego obowiązku grozi odpowiedzialność prawna, zarówno o charakterze cywilnym, jak i karnym.

Polecamy: Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?

Poniżej publikujemy przykładowy wniosek o ogłoszenie upadłości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Warszawa, dnia 12 grudnia 2011 r.

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy

w Warszawie

X Wydział Gospodarczy dla spraw

upadłościowych i naprawczych

ul. Czerniakowska 100 

00-454 Warszawa

Wierzyciel – wnioskodawca:

PRO-S spółka akcyjna

z siedzibą w Lublinie

ul. Okopowa 17,  20-022 Lublin

reprezentowana przez Zarząd w składzie

Kamili Woźniak – Prezes Zarządu

Dłużnik:

YIXE spółka z ograniczoną

odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

ul. Krakowiaków 123 , 02-255 Warszawa

reprezentowana przez Zarząd w składzie

Tomasza Kowalczyka - Prezesa Zarządu



Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości

Wnoszę o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika spółki YIXE sp. z ograniczoną upadłością z siedzibą w Warszawie, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0123456789.

Uzasadnienie:

Dnia 20 lipca 2010 r. YIXE sp. z o.o. złożyła zamówienie w PRO-S S.A. na części samochodowe. Zamówiony towar został zakupiony u producenta i przetransportowany na terytorium kraju przez PRO-S S.A., a następnie odebrany przez pracowników YIXE sp. z o.o. Wierzyciel PRO-S S.A. wystawił z tego tytułu fakturę VAT nr F-22/09/2010 r. z trzydziestodniowym terminem płatności tj. do dn. 20 października 2010 r.. Należność objęta fakturą wynosiła 21 137,00 złotych.   

Dowód: faktura VAT nr F-22/09/2010 r.

Z powodu braku płatności ze strony dłużnika dnia 4 listopada 2010 r. wierzyciel wysłał do YIXE  sp. z o.o. ostateczne wezwanie do zapłaty, które nie wywołało żadnych działań ze strony dłużnika.

Dowód: ostateczne wezwanie do zapłaty z dn. 4 listopada 2010 r. wraz z potwierdzeniem doręczenia

Według posiadanych przez PRO-S S.A. informacji dłużnik posiada także innych wierzycieli, wobec których nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a więc wnioskodawca nie jest jedynym wierzycielem dłużnika.

Dowód: oświadczenia o istnieniu innych wierzytelności wobec YIXE sp. z o.o.

  • Tomasza Malczewskiego - prezesa zarządu Nodex sp. z o.o.
  • Eweliny Soleckiej - komplementariusza DRIFT sp. k.

 Jednocześnie oświadczam, że:

REKLAMA

- dłużnik nie jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dn. 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. 2009 r. Nr 185 poz. 1439)

- przedsiębiorstwo dłużnika oraz jego pozostały majątek znajdują się w miejscu oznaczonym jako siedziba spółki oraz w warsztacie znajdującym się przy ul. Kasztanowej 7/9 w Warszawie,

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika YIXE sp. z o.o. jest w pełni uzasadniony, ponieważ została spełniona przesłanka z art. 11 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego tzn. dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Jednocześnie dłużnik posiada majątek wystarczający na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. 

Prezes zarządu

Kamila Woźniak

(własnoręczny podpis)

Załączniki:

  • odpis z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego dla PRO-S S.A.,
  • dowód wniesienia opłaty od wniosku w wysokości 1000zł,
  •  faktura VAT nr F-22/09/2010 r.,
  • ostateczne wezwanie do zapłaty z dn. 4 listopada 2010 r. wraz z potwierdzeniem doręczenia,
  • oświadczenie Tomasza Malczewskiego – prezesa zarządu Nodex sp. z o.o. o istnieniu wierzytelności,
  • oświadczenie Eweliny Soleckiej – komplementariusza DRIFT sp. k. o istnieniu wierzytelności,
  • odpis z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego dla YIXE sp. z o.o.,
  • odpisy wniosku oraz załączników.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA