| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wszczęcie postępowania naprawczego - porada

Wszczęcie postępowania naprawczego - porada

Zagrożenie niewypłacalnością to sytuacja, w której przedsiębiorca według rozsądnej oceny ekonomicznej w niedługim czasie stanie się niewypłacalny. Ekspert wyjaśnia z czym wiąże się wszczęcie postępowania naprawczego.

Po ogłoszeniu wszczęcia postępowania naprawczego nie można obciążyć składników przedsiębiorstwa hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem tego postępowania. Nie dotyczy to sytuacji, w której wniosek o wpis hipoteki został złożony w sądzie co najmniej na sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wszczęcie postępowania naprawczego. Wpis w księdze wieczystej lub rejestrze dokonany z naruszeniem tych zasad podlega wykreśleniu z urzędu. Podstawą wykreślenia jest postanowienie sądu stwierdzające niedopuszczalność wpisu. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.

Warto jeszcze zaznaczyć, że zasad tych nie stosuje się do rzeczy zbywanych w zakresie działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Jeżeli więc przedsiębiorca trudni się np. sprzedażą określonych towarów, zasady powyższe do tych towarów się nie odnoszą.

Plan naprawczy, który przedsiębiorca składa wraz z oświadczeniem o wszczęciu postępowania naprawczego, powinien zapewniać przywrócenie przedsiębiorcy zdolności do konkurowania na rynku. Plan powinien zawierać uzasadnienie. Uzasadnienie propozycji układowych powinno zawierać:

  • opis stanu przedsiębiorstwa ze szczególnym określeniem jego sytuacji ekonomiczno-finansowej, prawnej oraz organizacyjnej,
  • analizę sektora rynku, na którym przedsiębiorstwo działa, z uwzględnieniem pozycji rynkowej konkurencji;
  • metody i źródła finansowania wykonania układu, z uwzględnieniem przewidywanych wpływów i wydatków w czasie wykonywania układu,
  • analizę poziomu i struktury ryzyka,
  • osoby odpowiedzialne za wykonanie układu (imiona i nazwiska),
  • ocenę alternatywnego sposobu restrukturyzacji zobowiązań,
  • system zabezpieczenia praw i interesów wierzycieli na czas wykonania układu.

Sędzia-komisarz może zezwolić na ograniczenie uzasadnienia propozycji układowych, jeżeli z uwagi na wielkość i charakter przedsiębiorstwa, ustalenie wszystkich danych nie jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowego wykonania układu.

Sposób naprawy przedsiębiorstwa powinien określać restrukturyzację zobowiązań, które mogą być objęte układami w postępowaniu upadłościowym, majątku oraz zatrudnienia w przedsiębiorstwie.

Propozycje restrukturyzacji majątku przedsiębiorcy powinny wskazywać, jaka część majątku zostanie zbyta, wydzierżawiona lub wynajęta, określać sposoby zbycia oraz na co zostaną przeznaczone uzyskane środki. Propozycje te nie mogą obejmować składników majątku niestanowiących własności przedsiębiorcy, chyba że właściciel wyrazi na to zgodę na piśmie. Propozycje restrukturyzacji zatrudnienia powinny wskazywać ogólną liczbę zatrudnionych, liczbę pracowników zwalnianych i zasady zwolnień, liczbę pracowników zatrudnianych oraz zasady zatrudniania, a także konsekwencje finansowe tych zmian.

Do określenia sposobu restrukturyzacji zobowiązań stosuje się odpowiednio przepisy o propozycjach restrukturyzacji zobowiązań zgłaszanych w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu.

Polecamy: Rozpoczęcie postępowania upadłościowego

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK