| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie są szczególne przypadki postępowania w deklaracji INTRASTAT?

Jakie są szczególne przypadki postępowania w deklaracji INTRASTAT?

Przygotowywanie deklaracji INTRASTAT wymaga wypełnienia określonego przez regulacje prawne formularza. Oprócz wprowadzania standardowych danych, może jednak zaistnieć sytuacja niejasna. Oto niektóre z takich przypadków, które określane są mianem szczególnych. Jak sobie z nimi poradzić?

Przywóz lub wywóz towarów w celu uszlachetniania powinien być zgłaszany pod kodem rodzaju transakcji "41" (gdy towary mają wrócić do państwa wysyłki) lub „42” (gdy towary nie mają wrócić do państwa wysyłki), zaś przywóz lub wywóz towarów po uszlachetnianiu powinien być zgłaszany pod kodem transakcji "51" (gdy towary wracają do państwa wysyłki) lub „52” (gdy towary nie wracają do państwa wysyłki). 

  • Realizowany na podstawie umów o prenumeratę przywóz lub wywóz czasopism, objętych jedną fakturą, należy ująć w zgłoszeniu zbiorczo za cały okres prenumeraty. Jeżeli przesyłki czasopism zostały dokonane w kilku okresach sprawozdawczych, zgłoszenia należy dokonać tylko raz - za miesiąc sprawozdawczy, w którym dokonano odbioru lub wysyłki ostatniej partii czasopism.
  • Przekazywanie towarów w ramach leasingu finansowego jest traktowane jako sprzedaż, w związku z czym przywóz lub wywóz takich towarów włączony jest do systemu INTRASTAT. Leasing finansowy obejmuje transakcje, w których raty leasingu obliczane są w taki sposób, że obejmują całą lub prawie całą wartość towarów. Ryzyko i korzyści związane z własnością przekazywane są dzierżawcy. W chwili zakończenia umowy dzierżawca staje się prawnym właścicielem towarów. W przypadku leasingu finansowego okresem sprawozdawczym jest miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił przywóz lub wywóz towarów. Leasing finansowy powinien być zgłaszany pod kodem rodzaju transakcji "14".
  • Przekazywanie towarów przeznaczonych do użytkowania czasowego lub po takim użytkowaniu (np. wynajem, wypożyczenie, leasing operacyjny) nie podlega zgłoszeniu pod warunkiem, że:

a) w stosunku do tych towarów nie planowano ani nie dokonano uszlachetniania;
b) przewidywany czas trwania użytkowania czasowego nie był ani nie będzie dłuższy niż 24 miesiące;
c) wywozy/przywozy nie są deklarowane jako dostawy/nabycia dla celów podatkowych.

Jeżeli któryś z powyższych warunków nie został spełniony, przywóz lub wywóz tych towarów należy zgłosić. W tym przypadku okresem sprawozdawczym jest miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił wywóz lub przywóz towarów. W przypadku, gdy przewidywany okres użytkowania nie był dłuższy niż 24 miesiące, a towary nie zostały wywiezione lub przywiezione po okresie 24 miesięcy od momentu ich przywozu lub wywozu, należy je zgłosić za okres sprawozdawczy, w którym upłynął termin 24 miesięcy od dnia przywozu/wywozu towarów. Transakcje takie powinny być zgłaszane pod kodem rodzaju transakcji "91".

  • W przypadku, gdy przewidywany okres użytkowania towarów przywiezionych lub wywiezionych czasowo, w tym w ramach leasingu operacyjnego i dzierżawy, nie był dłuższy niż 24 miesiące, i towary te korzystały ze zwolnienia z obowiązku zgłoszenia, a przed upływem tego terminu nastąpiło zbycie lub nabycie towarów, przywóz albo wywóz takich towarów należy zgłosić za okres sprawozdawczy, w którym nastąpiło zbycie lub nabycie towarów.

Polecamy: Czy zawieszenie działalności wyklucza możliwość ubiegania się o dotację dla firmy?

Źródło: MF

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK