| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

Zbliżający się koniec roku to dla przedsiębiorców, obok podsumowania realizacji planów, czas dopełnienia obowiązków, które wynikają z przepisów prawa. Już teraz sprawdź, jakie powinności i do kiedy musisz wypełnić.

Z polityką kadrową firmy wiążą się określone obowiązki dla pracodawcy, związane głównie z prawami pracownika. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi należnego mu urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego zobowiązania w danym roku kalendarzowym, musi zrobić to do 31 marca roku następnego. Gdy zaległy urlop nie zostanie udzielony pracownikowi również w tym terminie, pracodawca powinien zażądać od pracownika pisma z prośbą o wykorzystanie urlopu później, z podaniem powodu.

Warto tutaj zaznaczyć, że nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, nawet za obopólną zgodą pracownika i pracodawcy. Przepisy jednoznacznie stwierdzają, że ekwiwalent można wypłacić tylko i wyłącznie w przypadku rozwiązania i wygaśnięcia stosunku pracy - mówi Małgorzata Siwek.

Przedsiębiorca musi także dopilnować, aby nie przekroczyć limitu godzin nadliczbowych w danym roku. Maksymalna ilość godzin nadliczbowych związana jest z długością urlopu, który przysługuje pracownikowi.

Przy 20-dniowym urlopie wymiar godzin nadliczbowych nie może przekroczyć 384, a w przypadku 26-dniowego urlopu - 376 godzin w ciągu roku.

Należy jednak pamiętać, że praca w godzinach nadliczbowych jest uzasadniona, z punktu widzenia prawa, w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy. Nie można nakazać pracownikowi wykonywania standardowych, planowych działań poza wyznaczonymi godzinami pracy. Trzeba też pamiętać, że za pracę w godzinach nadliczbowych, pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny - podkreśla Małgorzata Siwek.

Przedsiębiorca powinien też pamiętać o obowiązkach związanych z rozliczeniami PIT-R4 oraz PIT-11, opisanych wyżej.

Polecamy serwis Kadry

Z aspektem sprzedażowym prowadzonej działalności gospodarczej, wiążą się również określone obowiązki wynikające z okresu końca roku.

Przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności gospodarczej prowadzą sprzedaż dóbr, muszą do dnia 31 grudnia sporządzić remanenty końcowe ze stanu magazynowego. Jeżeli prowadzili sprzedaż napojów alkoholowych, muszą do 31-go stycznia złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. Oświadczenie to musi zawierać wielkość sprzedaży z rozróżnieniem na wszystkie rodzaje napojów alkoholowych, będących w sprzedaży. Stanowi to podstawę do naliczenia opłaty za korzystanie z zezwoleń, którą ustala się procentowo w zależności od wielkości sprzedaży w roku poprzednim.

Należy także pamiętać o ustaleniu struktury sprzedaży po zakończeniu danego roku podatkowego, na podstawie rzeczywistych obrotów. W związku ze zmieniającymi się od nowego roku stawkami podatku VAT, trzeba również pamiętać o wprowadzeniu aktualizacji w kasach fiskalnych i programach do wystawiania faktur.

Przeczytaj koniecznie Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

Źródło: Wellton Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK