| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

Zbliżający się koniec roku to dla przedsiębiorców, obok podsumowania realizacji planów, czas dopełnienia obowiązków, które wynikają z przepisów prawa. Już teraz sprawdź, jakie powinności i do kiedy musisz wypełnić.

Z polityką kadrową firmy wiążą się określone obowiązki dla pracodawcy, związane głównie z prawami pracownika. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi należnego mu urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego zobowiązania w danym roku kalendarzowym, musi zrobić to do 31 marca roku następnego. Gdy zaległy urlop nie zostanie udzielony pracownikowi również w tym terminie, pracodawca powinien zażądać od pracownika pisma z prośbą o wykorzystanie urlopu później, z podaniem powodu.

Warto tutaj zaznaczyć, że nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, nawet za obopólną zgodą pracownika i pracodawcy. Przepisy jednoznacznie stwierdzają, że ekwiwalent można wypłacić tylko i wyłącznie w przypadku rozwiązania i wygaśnięcia stosunku pracy - mówi Małgorzata Siwek.

Przedsiębiorca musi także dopilnować, aby nie przekroczyć limitu godzin nadliczbowych w danym roku. Maksymalna ilość godzin nadliczbowych związana jest z długością urlopu, który przysługuje pracownikowi.

Przy 20-dniowym urlopie wymiar godzin nadliczbowych nie może przekroczyć 384, a w przypadku 26-dniowego urlopu - 376 godzin w ciągu roku.

Należy jednak pamiętać, że praca w godzinach nadliczbowych jest uzasadniona, z punktu widzenia prawa, w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy. Nie można nakazać pracownikowi wykonywania standardowych, planowych działań poza wyznaczonymi godzinami pracy. Trzeba też pamiętać, że za pracę w godzinach nadliczbowych, pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny - podkreśla Małgorzata Siwek.

Przedsiębiorca powinien też pamiętać o obowiązkach związanych z rozliczeniami PIT-R4 oraz PIT-11, opisanych wyżej.

Polecamy serwis Kadry

Z aspektem sprzedażowym prowadzonej działalności gospodarczej, wiążą się również określone obowiązki wynikające z okresu końca roku.

Przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności gospodarczej prowadzą sprzedaż dóbr, muszą do dnia 31 grudnia sporządzić remanenty końcowe ze stanu magazynowego. Jeżeli prowadzili sprzedaż napojów alkoholowych, muszą do 31-go stycznia złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. Oświadczenie to musi zawierać wielkość sprzedaży z rozróżnieniem na wszystkie rodzaje napojów alkoholowych, będących w sprzedaży. Stanowi to podstawę do naliczenia opłaty za korzystanie z zezwoleń, którą ustala się procentowo w zależności od wielkości sprzedaży w roku poprzednim.

Należy także pamiętać o ustaleniu struktury sprzedaży po zakończeniu danego roku podatkowego, na podstawie rzeczywistych obrotów. W związku ze zmieniającymi się od nowego roku stawkami podatku VAT, trzeba również pamiętać o wprowadzeniu aktualizacji w kasach fiskalnych i programach do wystawiania faktur.

Przeczytaj koniecznie Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

Źródło: Wellton Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK