REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie znaczenie ma domena internetowa dla przedsiębiorców?

Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.
Własna domena internetowa firmy.
Własna domena internetowa firmy.

REKLAMA

REKLAMA

Domena internetowa to nie tylko składnik adresu strony internetowej, którego głównym celem jest jej odróżnienie. Obecnie pozwala ona również, jako znak towarowy, na identyfikację towarów, usług czy przedsiębiorców.

Funkcja identyfikacyjna domeny

REKLAMA

To zdolności do odróżniania towarów i usług oraz wskazywanie na ich pochodzenie.

Powszechną praktyką jest używanie domen internetowych przez przedsiębiorców do wskazywania prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

REKLAMA

Przedsiębiorcy wykorzystują domeny drugiego stopnia, jak i domeny internetowe złożone z powiązanych ze sobą domen pierwszego i drugiego stopnia. Często tak zbudowane domeny internetowe zawierają w sobie nazwy (firmy) przedsiębiorców, prowadzących działalność np. w formie spółek handlowych.

Definicja znaku towarowego została ujęta w przepisie art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (dalej: „Ustawa PWP”). Znakiem towarowym może być każde oznaczenie (także wyraz), które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów (oraz usług) jednego przedsiębiorstwa od towarów (oraz usług) innego przedsiębiorstwa. Zatem gdy przesłanki z ustawy są spełnione, można uznać domenę internetową za znak towarowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mając na uwadze budowę adresu strony internetowej, charakter odróżniający (zdolność do odróżniania towarów/usług) będzie miała jako zmienny element adresu strony internetowej, nazwa domenowa. Pozostałe elementy (składniki stałe), które występują również w innych adresach, są powtarzalne i nie posiadają charakteru odróżniającego (np. domena „.pl”)

Domena internetowa zbudowana z domeny pierwszego i drugiego stopnia (np. domena „fgfgw.pl”) również pozwala odróżniać towary/usługi danego przedsiębiorcy. Zależy to w pewnym stopniu od systemu rejestracji domen internetowych. Nie pozwala on na funkcjonowanie w tym samym czasie dwóch zarejestrowanych identycznych domen. Rejestracja domeny „fgfgw.pl” przez jeden podmiot uniemożliwia w okresie, gdy jest ona zarejestrowana i utrzymywana, rejestrację tej samej domeny na rzecz innego podmiotu. Tym sposobem, przedsiębiorca, który jest abonentem domeny „fgfgw.pl”, może wykorzystywać ją do oznaczania własnych towarów lub świadczonych usług. 

Polecamy: serwis Reklama

Należy odróżnić użycie w domenie internetowej znaku towarowego, który istnieje już przed rejestracją nazwy domeny internetowej. To zwykle nazwa domenowa, która ma samodzielny byt, czyli może funkcjonować na rynku niezależnie od domeny internetowej.

Oczywiście, nie należy wykluczyć sytuacji, gdy taki znak, użyty jako domena internetowa, stanie się zupełnie nowym znakiem towarowym, na przykład w połączeniu z innymi elementami tworzącymi adres domenowy lub adres strony internetowej)

Ochrona domeny internetowej

Gdy przedsiębiorca uzna domenę internetową za znak towarowy, może wystąpić do Urzędu Patentowego RP o udzielenie prawa ochronnego na ten znak (domenę). Jest to uzależnione od spełnienia przez domenę przesłanek opisanych w Ustawie PWP.

W przypadku wydania przez Urząd pozytywnej decyzji o udzieleniu prawa, przedsiębiorca może skorzystać z dodatkowych środków prawnych służących ochronie domeny internetowej (znaku towarowego) przed naruszeniami ze strony osób trzecich. Katalog środków ochronnych dostępnych dla przedsiębiorcy ulega więc rozszerzeniu (poza chociażby instrumenty służące rozwiązywaniu sporów dotyczących domen internetowych przed sądem polubownym ds. domen internetowych), a ochrona dla domeny ulega wzmocnieniu.

Wyłączne prawo do używania domeny jako znaku towarowego na obszarze RP

Niezależnie od możliwości ochronnych wskazanych w Ustawie PWP, przedsiębiorca nabywa również prawo wyłącznego używania domeny jako znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (art. 153 Ustawy PWP).

Należy tu rozstrzygnąć, jakie zachowania względem domeny internetowej będącej znakiem towarowym, stanowią jej używanie w rozumieniu przepisów cyt. Ustawy. Czy używaniem będzie samo zarejestrowanie nazwy domeny bez powiązania domeny z inną stroną internetową? Czy może używaniem domeny/znaku towarowego należy nazwać posługiwanie się nią w celu identyfikacji strony internetowej uprawnionego do domeny (znaku), na której uprawniony oferuje swoje towary lub usługi?

Treść przepisów Ustawy PWP wywołuje szereg wątpliwości. Przepis art. 154 Ustawy niesie ze sobą przykładowe wyliczenie sytuacji uznawanych za używanie znaku.

Wydaje się jednak, że sam fakt rejestracji domeny internetowej (nazwy domenowej) bez podjęcia jakichkolwiek innych działań związanych z tą domeną, nie jest używaniem znaku towarowego. Znak ten (domena) nie identyfikuje wtedy towarów lub usług pochodzących od danego podmiotu.

W opisanej sytuacji, mimo że domena nie jest używana w charakterze znaku towarowego, nie przestaje być znakiem towarowym (przy spełnieniu przesłanek do uznania jej za takowy).

Reasumując, domena internetowa może być zbudowana na bazie istniejącego wcześniej znaku towarowego i być wyłącznie „nośnikiem” tego znaku. Nie zachodzą jednak przeszkody, aby po spełnieniu warunków z Ustawy PWP, domena internetowa – od momentu utworzenia – stanowiła „samodzielny” znak towarowy.

Marcin Berlak,
aplikant radcowski

Polecamy: serwis Finanse i rozwój

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

REKLAMA