| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Co się dzieje na rynku tłumaczeń dla małych firm?

Co się dzieje na rynku tłumaczeń dla małych firm?

Międzynarodowy biznes wymaga tłumaczeń korespondencji, dokumentacji i umów. Jak wygląda rynek tłumaczeń? Jakie metody stosują polskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność międzynarodową?

Firma PB Online przeprowadziła badania dotyczące rynku tłumaczeń. Przepytano 241 osób, reprezentujących różne prywatne przedsiębiorstwa, z których większość prowadzi działalność międzynarodową.

Trzy czwarte badanych deklaruje, że samodzielnie tłumaczy teksty (w większości przypadków nie należy to do ich obowiązków). Pracownicy najczęściej tłumaczą z języka angielskiego. Za nim znajduje się język niemiecki i rosyjski. Dużo rzadziej podejmują się tłumaczeń z języka duńskiego, szwedzkiego, tureckiego czy norweskiego.

Polecamy: serwis ABC małej firmy

Pracownicy najczęściej tłumacza takie teksty jak korespondencja firmowa (80%). W mniejszym stopniu zajmują się tekstami technicznymi, takimi jak instrukcje obsługi czy specyfikacje konkretnych produktów. Na trzecim miejscu znajdują się materiały reklamowe i marketingowe, takie jak foldery czy strony www. Pracownicy wewnętrzni dużo rzadziej podejmują się tłumaczenia dokumentów prawnych takich jak umowy. 

83% firm zleca tłumaczenia zewnętrznym wykonawcom. Tu znów do najpopularniejszych należy język niemiecki (80%). Ponad połowa zleca tłumaczenia na język niemiecki. Konsekwentnie na trzecim miejscu znajduję się język rosyjski.

Zewnętrzni tłumacze zajmują się gównie tekstami technicznymi jaki i prawnymi, takimi jak umowy i regulaminy. Na dalszej pozycji znajdują się dokumenty finansowe w tym sprawozdania i raporty oraz teksty promocyjne i marketingowe. Stawkę zamykają teksty naukowe, i odwrotnie niż w wypadku wewnętrznych tłumaczy, korespondencja firmowa.

Polecamy: Jakie znaczenie dla małych firm mają odnawialne źródła energii?

Tłumaczenie korespondencji pozostaje w większości przypadków w kompetencji pracowników wewnętrznych. Zewnętrzni tłumacze wynajmowani są głównie do tłumaczenia dokumentów prawnych. Dokumenty finansowe i techniczne natomiast, tłumaczą zarówno pracownicy wewnętrzni jak i zewnętrzni.

Ekspert:

PB Online

Serwis badań internetowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zewnętrzni tłumacze zajmują się gównie tekstami technicznymi jaki i prawnymi, takimi jak umowy i regulaminy.
Zewnętrzni tłumacze zajmują się gównie tekstami technicznymi jaki i prawnymi, takimi jak umowy i regulaminy.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »