REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić kontrahenta?

Jest wiele sposobów na sprawdzenie drugiej strony transakcji.
Jest wiele sposobów na sprawdzenie drugiej strony transakcji.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim podpiszesz umowę z innym przedsiębiorcą, sprawdź jego sytuację finansową. Możesz uniknąć wielu problemów w przyszłości. Gdzie zatem możesz szukać informacji o swoim przyszłym kontrahencie? Jak odczytywać określone informacje ze sprawozdań finansowych firmy? Czytaj w poniższym artykule.

Gdzie szukać?

Źródłem danych finansowych o naszym przyszłym kontrahencie może być Monitor Polski B, Krajowy Rejestr Sądowy, Ewidencja działalności gospodarczej, Rejestr Dłużników Niewypłacalnych KRS, Rejestr REGON, Księgi wieczyste, Biuro Informacji Gospodarczej. Możemy również zwracać się o wydanie zaświadczenia do Urzędu Skarbowego właściwego dla kontrahenta dotyczącego zaległości podatkowych. Wszystko zależy od umiejętności odczytania właściwych informacji ze sprawozdania finansowego, czyli umiejętność posługiwania się podstawowymi technikami analizy finansowej, tj. doboru źródeł danych.

REKLAMA

Co w Monitorze Polski B

W Monitorze Polski B znajdują się wszystkie firmy które podlegają obligatoryjnemu badaniu, jest to instytucja przy kancelarii prezesa RM do której wszystkie podmioty podlegające obligatoryjnemu badaniu, przez biegłego rewidenta wysyłają w celach publikacji, sprawozdanie finansowe. Są to wszystkie spółki kapitałowe, które przekraczają w ustawie o rachunkowości progi, jeśli chodzi o obrót, czy też sumę bilansową. Trzeba mieć jednak świadomość, że opóźnienie w aktualizacji danych w przypadku Monitora Polski B może wynosić nawet kilkanaście miesięcy. Firmy nie publikują danych w monitorze z różnych przyczyn, np. bardzo wysokie koszty, tj. około 600 zł za stronę. Jako kontrahent takiej firmy możemy zwrócić uwagę takiej firmie, że podlega obowiązkowi takiej publikacji.

Przeczytaj także: Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec przeciętnego konsumenta?

Co w KRS?

Drugim źródłem tj. KRS gdzie wszystkie podmioty mają obowiązek składania sprawozdań. W rejestrze przedsiębiorców zamieszczane są wszystkie, najważniejsze informacje o podmiotach do niego wpisanych, m.in.:

  • siedzibę i adres, numer NIP i REGON,
  • rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej (zgodny z PKD),
  • wzmiankę o wykonywaniu działalności gospodarczej z innymi podmiotami na podstawie umowy spółki cywilnej,
  • w przypadku wspólników spółki jawnej, członków europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych, wspólników spółki partnerskiej, wspólników spółki komandytowej oraz komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej - informacje o pozostawaniu w związku małżeńskim, zawarciu małżeńskiej umowy majątkowej, powstaniu rozdzielności majątkowej między małżonkami, zaznaczenie ograniczenia zdolności do czynności prawnych, o ile takie istnieje,
  • informacje o wspólnikach spółek osobowych i spółki z o.o.,
  • osoby uprawnione do reprezentowania spółki,
  • w przypadku spółek kapitałowych (spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka europejska z siedzibą w Polsce) także wysokość kapitału zakładowego.

Wskazane wiadomości pozwalają nam poznać zarówno profil badanej firmy, jak również jej powiązania kapitałowe z innymi przedsiębiorcami. Ostatnia informacja nabiera znaczenia zwłaszcza, gdy podpisujemy np. umowę sprzedaży nieruchomości o znacznej wartości, a kupująca spółka posiada niski kapitał zakładowy. W takiej bowiem sytuacji udzielenie kredytu, bądź pożyczki zależeć może od majętności wspólników spółki. Ponadto wspólnicy mogą zabezpieczyć roszczenia kontrahenta np. z tytułu zapłaty ceny, czy chociażby odszkodowania za niewykonanie, bądź niewłaściwe wykonanie umowy. Popularną formą takiego zabezpieczenia jest poręczenie wekslowe na wekslu wystawionym przez spółkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wywiadownie gospodarcze

Kolejnym źródłem są raporty, wyspecjalizowanych firm, tzw. Wywiadowni gospodarczych. Przy tym należy mieć na względzie wady czy słabe strony tych informacji.
Rejestr Dłużników Niewypłacalnych KRS prowadzony jest w ramach Krajowego Rejestru Sądowego (art. 55 i n. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). Aby sprawdzić, czy dana osoba figuruje, bądź nie figuruje w rejestrze należy wniosek do Centralnej Informacji KRS. Wniosek składa się na urzędowym formularzu (Wniosek o wydanie zaświadczenia, że podmiot nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych), bądź wniosek o wydanie zaświadczenia, że podmiot jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty. Jeżeli określona osoba figuruje w rejestrze dłużników niewypłacalnych, celem uzyskania szczegółowych danych, należy złożyć wniosek o wydanie odpisu z rejestru. Składamy go formularzu, uprzednio uiszczając opłatę sądowa.

Polecamy Umowy w firmie

REGON

REKLAMA

Podobne informacje uzyskać można z rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON, prowadzonego przez urzędy statystyczne. Urzędy udostępniają wyciągi z rejestru podmiotów na indywidualne odpłatne zamówienie (art. 45 ustawy o statystyce publicznej). Z rejestru mogą zostać udostępnione m.in. następujące informacje nazwa pełna lub skrócona, adres siedziby oraz telefon i fax, forma prawna (podstawowa, szczególna), forma własności, wykonywana działalność, w tym rodzaj przeważającej działalności (PKD), daty: powstania, rozpoczęcia działalności, jej zawieszenia, odwieszenia lub zakończenia, nazwa organu rejestrowego lub ewidencyjnego, nazwa rejestru (ewidencji) i nadany przez ten organ numer.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości kontrahenta ważne jest nie tylko w przypadku, gdy ma być ona przedmiotem zawieranej transakcji, ale także gdy zabezpieczeniem kontraktu ma stanowić hipoteka umowna na przedmiotowej nieruchomości.

REKLAMA

Znaczenie wpisów w księdze wieczystej wiąże się z wyrażoną w art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece zasadą rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Oznacza ona, iż w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Innymi słowy jeżeli nabywamy nieruchomość od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako właściciel, transakcja będzie skuteczna, nawet jeżeli dana osoba nie jest właścicielem nieruchomości.

Należy wszakże wskazać, iż rękojmia nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze. W złej wierze jest ten, kto wie, że treść księgi wieczystej jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym, albo ten, kto z łatwością mógł się o tym dowiedzieć. Rękojmię wyłącza również wzmianka o wniosku, o skardze na orzeczenie referendarza sądowego, o apelacji lub kasacji oraz ostrzeżenie dotyczące niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości. Z powyższego wynika, iż badanie księgi wieczystej należy rozpocząć od sprawdzenia kto jest właścicielem nieruchomości oraz, czy w poszczególnych działach księgi nie są wpisane ww. wzmianki i ostrzeżenia.

Tomasz Błotnicki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA