| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat bankowych – czerwiec 2010

Ranking lokat bankowych – czerwiec 2010

Wciąż coraz mniejszy procent na lokatach – nie zmienia się trwająca już od kilku miesięcy tendencja obniżania ich oprocentowania przez banki. Są oczywiście przypadki na plus, ale generalnie zarobimy na lokatach mniej niż w maju br.

Nawet 6,68% - Lokata bez "podatku Belki" ! Załóż bez wychodzenia z domu!

Wśród liderów zapanowało swoiste zamieszanie, ponieważ jedną z nowych ofert jest propozycja Getin Banku z kapitalizacją dzienną, która w rankingu lokat na okres 3, 6 i 12 miesięcy zajęła odpowiednio 1, 2 i 2 pozycję. Bardzo duże zmiany w swojej ofercie lokat wprowadził Bank Pocztowy. Do niedawna lider zestawień, dziś oferuje „jedynie” od 3% (lokaty na 3 miesiące) do 4,50% (lokaty roczne). Lokata na 6-tkę ma od 1 czerwca już jedynie 4,70%. Wielu z nas pamięta jeszcze niedawne lokaty Pocztowego oprocentowane nawet do 5,75% w okresie rocznym depozytu.

Co może wydać się dość zaskakujące, eurobank nie obniżył oprocentowania swoich lokat i pozostaje liderem w rankingu lokat na okres 1 miesiąca i 3 miesięcy. Jest to o tyle niespodziewane, że w momencie, kiedy WIBOR 3M utrzymuje się na stałym, niskim poziomie, a zaostrzenie polityki pieniężnej przez banki nam na razie nie grozi, banki nie czują raczej potrzeby do przyciągania środków swoich klientów przy pomocy lokat.

Porównaj i sprawdź w którym banku najwięcej zarobisz na lokacie

Pewną pozytywną tendencją w ostatnich miesiącach jest jednak coraz większa ilość lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, pozwalających w określonej kwocie ominąć obowiązek płacenia „podatku Belki”. Dla banków jest to metoda przyciągnięcia uwagi klienta – ponieważ każdy z nas chce zarobić więcej, niż mniej. Dla klienta to czysty zysk – nie płaci podatku od dochodów kapitałowych, przez co mając mniejsze oprocentowanie nominalne lokaty w rzeczywistości zarabia więcej, niż na lokatach z kapitalizacją miesięczną odsetek z wyższym oprocentowaniem.

Banków, które mają w swojej ofercie lokaty z kapitalizacją dzienną, jest w rankingu aż 6, są to Deutsche Bank, Meritum Bank, Bank BPH, FM Bank, Alior Bank, a od tego miesiąca również Getin Bank.

Niestety, w najbliższej perspektywie raczej nie powinniśmy spodziewać się podniesienia oprocentowania lokat przez banki. Wzrosty oprocentowania lokat zazwyczaj następują po podwyżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a w tej chwili nie ma ku temu przesłanek. Niska inflacja na szczęście sprzyja oszczędzaniu na lokatach, dzięki czemu realne oprocentowanie lokat jest nadal atrakcyjne. Na podwyżki oprocentowania lokat poczekamy pewnie do września.

Kalkulator zysków z lokaty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nina Sosińska

Rozwojem zawodowym zajmuję się już od 35 lat. Jestem nauczycielem, trenerem, coachem, facylitatorem i konsultantem. W 2004 roku otrzymałam zaszczytny tytuł laureatki konkursu „Dyrektor Personalny Roku 2004”. W roku 2006 wygrałam konkurs „Najlepsza Strategia HR” ogłoszony na konferencji Kadry. W 2006 roku założyłam więc własną firmę: HR High Touch. Od tego czasu pomagam konsultantom, trenerom, coachom i mentorom w planowaniu oraz w realizacji projektów rozwoju zawodowego poprzez dostarczanie im najbardziej rzetelnych i wszechstronnych narzędzi i rozwiązań. Uczę, jak je stosować. W mojej pracy stosuję najbardziej rzetelne i uniwersalne międzynarodowe narzędzia: • System Facet5 • Platforma Neurozmiany Momentor • Rozwiązania on-line służące zbieraniu opinii i ocen metodą 360 stopni oraz NeuroView (ocena poziomu zaufania w zespole metodą 180 stopni) Jestem autorką dwóch książek: „Magia Rozwoju Talentów” i „Magia Motywacji”. “Magia Rozwoju Talentów” została wyróżniona przez czytelników jako jedna z tych książek, które miały największy wpływ na ich rozwój zawodowy:

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK