| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czym jest wartość rezydualna

Czym jest wartość rezydualna

Zakończenie umowy leasingu powoduje, że jej przedmiot wyceniany jest w oparciu o wartość rezydualną. Czym ona jest?

Wartość rezydualna (ang. residual value), a inaczej mówiąc resztowa, to przewidywana wartość środka trwałego lub pozostałości po nim po okresie jego użyteczności (amortyzacji). Ustawa o rachunkowości odnosi się do wartości rezydualnej, mówiąc, iż możliwe jest ewentualne (a więc nieobowiązkowe) wzięcie pod uwagę ceny sprzedaży netto pozostałości po środku trwałym w momencie jego likwidacji. 

MSSF stawiają sprawę jasno: amortyzacja dokonywana jest od wartości kosztu nabycia środka trwałego do jego wartości rezydualnej. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której wartość rezydualna byłaby nieistotna w stosunku do kosztu nabycia środka trwałego. Wartość rezydualna jest kwotą, za którą możliwe jest nabycie przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.

Polecamy: serwis Mała firma

W odniesieniu do leasingu finansowego (w rozumieniu przepisów podatkowych) własność przedmiotu leasingu przechodzi na finansującego po upływie trwania okresu umowy automatycznie. Dzieje się to bez żadnych dodatkowych opłat.

Umowy wynajmu długoterminowego, leasingu finansowego i leasingu operacyjnego charakteryzują się tym, że wartość rezydualna wpływa na wysokość miesięcznych rat.

Płatność wartości rezydualnej dokonywana jest w oparciu o umowę, a dokładna wartość wykupu w PLN umieszczona jest w piśmie informującym o zakończeniu okresu trwania umowy, które firma przesyła korzystającemu na początku ostatniego miesiąca umowy.

Wystawienie faktury następuje po wpływie środków na konto finansującego, a także uregulowaniu wszelkich płatności wynikających z umowy leasingu.

Polecamy: Czy warto inwestować w auta pokontraktowe

Czytaj także

Ekspert:

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym jest wartość rezydualna
Czym jest wartość rezydualna

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK