| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu

Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu

Rozliczanie leasingu w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rozliczeniowe wymaga zapoznania się ze wskazanymi w nich definicjami.

Na gruncie polskiego prawa mamy do czynienia z rozumieniem leasingu, które wprowadzone zostało za pośrednictwem Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim poprzez zawarcie umowy leasingu finansujący zobowiązuje się do m.in. nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy zgodnie z warunkami określonymi w tej umowie, a korzystający do zapłaty finansującemu, w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Międzynarodowe Standardy Rozliczeniowe wprowadzają dodatkowe definicje. Są to terminy o następującym znaczeniu:

Umowa leasingowa jest to umowa, na mocy której w zamian za opłatę lub serię opłat, leasingodawca dokonuje przekazania leasingobiorcy uprawnienia do użytkowania określonego składnika aktywów przez uzgodniony okres.

Polecamy: Przetarg na leasing

Leasing finansowy jest to taka umowa leasingowa, zgodnie z którą następuje przeniesienie całego ryzyka i pożytków wynikających z tytułu posiadania aktywów. Przeniesienie tytułu prawnego może, ale nie musi nastąpić.

Leasing operacyjny jest to taka umowa leasingowa, która jest różna od umowy leasingu finansowego.

Leasing nieodwoływalny jest to taka umowa leasingowa, której rozwiązanie może nastąpić jedynie w wypadku:
- wystąpienia bardzo mało prawdopodobnego zdarzenia warunkowego,
- za zgodą leasingodawcy,
- zaistnienia sytuacji zawarcia przez leasingobiorcę nowej umowy leasingowej z tym samym leasingodawcą na taki sam lub równoważny składnik aktywów lub
- dokonania przez leasingobiorcę dodatkowej wpłaty w momencie rozpoczęcia leasingu, powodującej, że kontynuacja leasingu ma charakter wystarczająco pewnej.

Rozpoczęcie leasingu stanowi wcześniejsza z dwóch dat:
- data zawarcia umowy leasingowej
- data zobowiązania się stron umowy do przestrzegania podstawowych postanowień umowy leasingowej. Na ten dzień:
- leasing jest ujmowany jako leasing operacyjny lub leasing finansowy oraz
- w odniesieniu do leasingu finansowego dokonywane jest określenie kwot wykazywanych w momencie rozpoczęcia leasingu.

Rozpoczęcie okresu leasingu to data, od chwili której leasingobiorcy przysługuje uprawnienie do korzystania z przedmiotu leasingu. Jest to data początkowego ujmowania leasingu (tj. ujęcia aktywów, zobowiązań, przychodów lub kosztów z tytułu leasingu).

Polecamy: Mała firma

Okres leasingu oznacza nieodwoływalny okres zobowiązania leasingobiorca do leasingu danego składnika aktywów, wraz z wszelkimi dodatkowymi okresami, w których leasingobiorca może kontynuować leasing tego składnika za wniesieniem dodatkowych opłat lub bez nich, ale pod warunkiem, że w momencie rozpoczęcia leasingu jest wystarczająco pewne, że leasingobiorca skorzysta z tego uprawnienia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK