| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Kontrakty różnic kursowych CFD

Kontrakty różnic kursowych CFD

Podstawowymi instrumentami, które wykorzystywane są przez detalicznych brokerów forexowych są kontrakty na różnice kursowe CFD (Contracts-for-difference) Są one instrumentem stosunkowo młodymi, gdyż zostały wymyślone przez niezależny dom maklerski Smith New Court dopiero na początku lat 90-tych.

Pierwszymi odbiorcami kontraktów CFD były fundusze hedgingowe. Jednakże gwałtowny rozwój usług internetowych w drugiej połowie lat 90-tych, spowodował rozpowszechnienie tego narzędzia. Instytucją, która jako pierwsza zaoferowała kontrakty CFD inwestorom prywatnym była Gerard & National Intercommodities. W późniejszym okresie następne instytucje uczyniły to samo rozszerzając dostęp do kontraktów CFD dla szerokiej grupy inwestorów.

W celu zrozumienia charakterystyki tego rodzaju kontraktów, najlepiej posłużyć się definicją, która mówi, że Contract-for-difference to umowa z drugą stroną kontraktu, najczęściej brokerem, o wypłatę różnicy, która wystąpiła między ceną otwarcia pozycji, a jej zamknięciem.

Ceny kontraktów różnic kursowych są odzwierciedleniem rzeczywistych notowań walut, akcji, towarów, dlatego oferują wszystkie korzyści, jakie wynikają z handlu instrumentami bazowymi opiewającymi na te instrumenty, lecz bez konieczności ich nabywania. Linearność notowań kontraktów CFD z ich instrumentami bazowymi jest podstawową cechą, która odróżnia tego rodzaju instrumenty od tradycyjnych kontraktów Futures, gdzie kurs instrumentu pochodnego nie pokrywa się dokładnie z kursem instrumentu bazowego. Do cech wspólnych obu instrumentów zaliczyć można ich wysoką standaryzację, zwłaszcza, jeśli chodzi o wysokość kontraktu, poziom dźwigni finansowej oraz wysokość depozytu zabezpieczającego.

Cechami odrębnymi są terminy realizacji, które w przypadku kontraktów Futures są ściśle określone w ich specyfikacji, natomiast dla kontraktów CFD są one całkowicie dowolne i uzależnione jedynie od woli i strategii danego inwestora. Specyfiką tego rodzaju instrumentów są również punkty swapowe, które są doliczane do wszystkich otwartych pozycji, które są utrzymywane, przez co najmniej jeden dzień. Stanowią one różnicę pomiędzy kursem terminowym obliczonym na daną datę rozliczenia, a kursem natychmiastowym. W praktyce naliczane są one każdego dnia proporcjonalnie do różnicy w rocznej stopie procentowej występującej pomiędzy poszczególnymi walutami w danej parze walutowej. W terminologii kontraktów CFD uwzględnianie punktów swapowych do wartości otwartej pozycji określane jest jako rolowanie pozycji. Dokonując wyceny tego instrumentu, uwzględnia się zmiany kursu instrumentu bazowego oraz naliczone punkty swapowe, które w polskich warunkach dodawane są zazwyczaj o północy każdego dnia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK