REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze nastroje po danych z Chin

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowy handel rozpoczął się w ciut lepszych nastrojach. W nocy inwestorzy otrzymali paczkę danych makroekonomicznych z Chin, które pokazały, że gospodarka Państwa Środka wciąż notuje „ponad-normatywne” tempo wzrostu, chociaż jeżeli przyjrzeć się dokładnie, to nieznaczny niepokój może wzbudzać ciut mniejszy od prognozowanego wzrost sprzedaży detalicznej w listopadzie („tylko” 15,8 proc. r/r).

REKLAMA

Dane z Chin wsparły azjatyckie giełdy, co przełożyło się też na lepsze otwarcie w Europie. Zresztą wczoraj wieczorem nieznaczne wzrostu odnotowały także indeksy na Wall Street. Dla inwestorów ważniejsze od danych z Chin mogły okazać się zapewnienia przedstawiciela agencji Moody’s, który podczas konferencji w Hong Kongu przyznał, iż nie widzi obecnie zagrożeń zmiany ratingu dla 17 krajów, które obecnie posiadają notę „AAA”, w tym dla Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Upomniał jednak o konieczności reform, tak aby ograniczyć spodziewany w przyszłym roku wzrost zadłużenia. Wprawdzie na rynku poza Moody’s liczą się także Fitch i S&P i to te agencje „namieszały” w ostatnich dniach na rynku (Grecja, Hiszpania), ale można mieć nadzieję, że inwestorzy przyjmą zapewnienia Moody’s za dobrą monetę.

REKLAMA

Wczoraj po południu podczas wykładu w Cambridge, szef Europejskiego Banku Centralnego przyznał, iż poprawiająca się kondycja gospodarki może skłaniać do rozważenia stopniowego wdrażania „programów wyjścia”, co powinno zachęcić do zakupów euro. Niewykluczone, iż J.C.Trichet wyśle podobny sygnał podczas dzisiejszego wystąpienia o godz. 13:15, co może wyraźniej przełożyć się na wzrost euro. Niemniej przedstawiciele ECB już od jakiegoś czasu przyzwyczajają rynki do planowanych posunięć, co sprawia, iż rzeczywisty wpływ na rynek będzie mocniejszy dopiero, kiedy zaczną one być faktycznie wdrażane (na razie prowadzone są tylko szerokie dyskusje).

Kluczowe dzisiaj będą dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej (14:30) i nastrojów konsumenckich (15:55). Są szanse, iż będą lepsze, co powinno wpłynąć na spadek globalnej awersji do ryzyka. A w kraju skupimy się na danych NBP dotyczących bilansu C/A w październiku. Jednak tylko wyraźna nadwyżka mogłaby mieć wyraźniejsze pozytywne przełożenie na kurs złotego. Nie oznacza to jednak, iż złoty dzisiaj bez tego nie zyska. Układy techniczne i otoczenie około rynkowe sprzyjają mocniejszemu odreagowaniu na rynkach, czyli osłabieniu dolara na świecie i umocnieniu walut rynków wschodzących.

REKLAMA

EUR/PLN: Wskaźniki na wykresie 4H wygenerowały mocne sygnały sprzedaży. Przed nami sforsowanie wczorajszego dołka na 4,1250. Układ świec jest spadkowy. W przypadku złamania 4,11 można oczekiwać szybkiego ruchu w stronę 4,0930. Mocny opór to rejon 4,1550-4,1700.

USD/PLN: Wskaźniki na wykresie 4H wygenerowały mocne sygnały sprzedaży. Przed nami sforsowanie wczorajszego dołka na 2,8070. Układ świec jest spadkowy. W przypadku złamania 2,7900-2,7920 można oczekiwać szybkiego ruchu w stronę 2,76. Mocny opór to rejon 2,82-2,84.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Układ wskaźników na wykresie 4H jest ewidentnie pro wzrostowy. Ułożenie wykresu 4H pokazuje, iż rynek po raz kolejny przymierza się do wybicia z konsolidacji. Będzie ono skuteczne w momencie wyjścia powyżej 1,4780-1,4800. To powinno uruchomić szybki ruch w okolice 1,4880-1,4900. Mocne wsparcie to rejon 1.47.

GBP/USD: Układ wskaźników na wykresie 4H jest ewidentnie pro wzrostowy. Ułożenie wykresu 4H pokazuje, iż rynek po raz kolejny przymierza się do wybicia z konsolidacji. Będzie ono skuteczne w momencie wyraźnego naruszenia okolic 1,6360. To powinno doprowadzić też do sforsowania rejonu 1,6380-1,6420 i finalnie testu okolic 1,6450-1,6470. Mocne wsparcie to okolice 1,6220-70.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA