| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Możliwe rekordy złotego

Możliwe rekordy złotego

We wtorek po południu za euro płacono 4,1690 zł, a dolar taniał do 2,7810 zł. Jednocześnie frank był wart już tylko 2,76 zł (stan z godz. 16:18).

Notowania EUR/PLN naruszyły linię trendu wzrostowego pociągniętą od sierpniowych minimów w okolicach 4,06. Przebiega ona w okolicach 4,17 zł. Jej trwałe naruszenie może zostać uznane za wiarygodny sygnał zakończenia korekty notowań złotego trwającej od sierpnia b.r. Jej efektem było osłabienie złotego w okolice 4,32 zł, które to odnotowaliśmy 2 listopada b.r. W ciągu zaledwie tygodnia sytuacja na złotym odwróciła się, zatem o 180 stopni. To przede wszystkim zasługa wyraźnej poprawy nastrojów na rynkach globalnych, zwłaszcza po tym, jak w weekend przedstawiciele państw grupy G-20 zapewnili, iż nie zamierzają szybko wycofywać się z planów pomocowych dla gospodarek, co uruchomiło dalszą lawinę spekulacji opartych o carry-trade z wykorzystaniem wciąż słabnącego dolara.
Dzisiaj złotego wsparły informacje o udanym przetargu 2-letnich obligacji OK0712, a także dane o bilansie płatniczym we wrześniu.

Pesymistyczne prognozy nie sprawdziły się. Zamiast deficytu w kwocie -487 mln EUR, zanotowano znacznie mniejszy, bo w wysokości 57 mln EUR. Jednocześnie w sierpniu odnotowano nadwyżkę na poziomie 124 mln EUR (wcześniej mowa była o deficycie 69 mln EUR). Inwestorzy odnotowali też optymistyczne wypowiedzi prof. Mariana Nogi nt. przyszłości naszej waluty.
Na rynku międzynarodowym przeszkodą w dalszych wzrostach EUR/USD okazał się słabszy odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Spadł on w październiku do 51,1 pkt. z 56 pkt. we wrześniu (oczekiwano zniżki, ale do 55 pkt.). W efekcie wczorajszy szczyt EUR/USD został pokonany tylko symbolicznie, a dokładnie o 1 pipsa, tj. 1,5020. W kolejnych godzinach byliśmy świadkami trendu horyzontalnego w okolicach 1,5000. Widać, że rynek potrzebuje nowego impulsu w postaci danych makro.

Nie wykluczone, że duży wpływ na nastroje mogą mieć dane z Chin (w środę o godz. 03:00 opublikowane zostaną dane nt. inflacji, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w październiku). Ewentualne pogorszenie się perspektyw gospodarczych w Państwie Środka, mogłoby pogorszyć nastroje wokół rynków wschodzących i tym samym sprowokować inwestorów do redukcji spekulacyjnych transakcji opartych o carry-trade. A więc osłabić też giełdy i umocnić dolara. Wydaje się jednak, iż ten scenariusz jest mniej prawdopodobny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK