REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grecka tragedia, akt drugi

Można spodziewać się „gołębiego” komunikatu na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Można spodziewać się „gołębiego” komunikatu na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

REKLAMA

REKLAMA

Od wtorku spekuluje się na temat kolejnego, wartego 60 mld euro, pakietu pomocowego dla Grecji. Pogłoski o nawrocie greckiego kryzysu podbiły rentowność tamtejszych obligacji skarbowych. Rentowność dwuletnich papierów wartościowych wynosi już przeszło 25 procent.

Wydaje się, że decyzja w kwestii pomocy nie zapadnie jednak tak szybko. Świadczą o tym zarówno wypowiedzi kanclerz Merkel, która powiedziała, że jest zbyt wcześnie, aby zdecydować, czy i kiedy Grecja otrzyma pomoc, jak i komisarza Rehn’a.

REKLAMA

REKLAMA

Sytuację może skomplikować jeszcze bardziej zapowiadany na dziś strajk generalny, organizowany przez związki zawodowe w proteście przeciw planowanym cięciom budżetowym i prywatyzacji strategicznych przedsiębiorstw. Tym bardziej, że paralelnie do zapomogi dla Grecji przedstawiciele UE stale pracują nad szczegółami finansowego pakietu dla Portugalii.

Przy tak niepewnej sytuacji na rynku walutowym euro odrobiło nieco ostatnie straty i handel odbywał się wczoraj w okolicach poziomu 1,44 EUR/USD. W dniu dzisiejszym rynek walutowy nadal pozostanie pod wpływem informacji, dotyczących kolejnej fazy greckiego kryzysu. Jeśli pogłoski o bliskiej restrukturyzacji greckiego zadłużenia osłabną, można spodziewać się dziś wsparcia dla wspólnej waluty. W takim przypadku eurodolar powinien wykazywać potencjał do ruchu w górę, szczególnie po ostatniej korekcie spadkowej. Z danych makro istotne dla rynków będą informacje o kwietniowej inflacji w Niemczech oraz popołudniowy bilans handlowy z USA.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Krajowy rynek walutowy czeka na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. W tej kwestii znaleziono wyraźny konsensus, objawiający się w prawie powszechnym przekonaniu, iż Rada pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie. Tak więc sama decyzja jest już w cenach złotego i nie powinna wywołać żadnych reakcji. Istotny wydaje się natomiast termin kolejnej podwyżki. Tutaj ważny okaże się komunikat po posiedzeniu Rady i wypowiedzi jej przedstawicieli na konferencji. Zapewne informacja będzie enigmatyczna, a tematy wystąpień – ogólne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Inwestycje

Prawdopodobnie Rada nie spodziewa się dalszego, istotnego wzrostu inflacji, w przeciwieństwie do analityków finansowych i będzie dążyła do wyhamowania zbyt silnych oczekiwań pro-podwyżkowych. Oczekuje się, w związku z tym, „gołębiego’ komunikatu. Jeśli te przypuszczenia okażą się słuszne, złoty może nieco stracić pod koniec sesji. Jednak wcześniej powinna mieć miejsce dalsza aprecjacja polskiej waluty. Wskazuje na to Początek handlu – złoty dynamicznie pokonał poziom 3,92 za euro i zmierza w kierunku 3,9150. Polską walutę wspierają dobre nastroje na globalnych rynkach. Kolejne dni powinny przynieść korektę na złotym, wywołaną m.in. publikowaną w piątek przez Komisję Europejską prognozą wielkości deficytu sektora publicznego w Polsce w przyszłym roku.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA