| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Zaskakująca decyzja władz monetarnych Chin

Zaskakująca decyzja władz monetarnych Chin

Pierwszy dzień na giełdzie po Świętach Bożego Narodzenia upłynął w spokojnych nastrojach.
Wartość złotego nieznacznie wzrastała. Kurs EUR/PLN znalazł się w rejonie 3,9650 i udało mu się znacząco przebić 200-sesyjną średnią, która od początku grudnia chroniła notowania przed większym spadkiem.

Biorąc pod uwagę niewielką płynność rynku, wynikającą z małej aktywności inwestorów w okresie świątecznym, nie należy traktować tego przebicia jako zdecydowanego sygnału do zajmowania krótkich pozycji w EUR/PLN. W obecnym momencie dość prawdopodobna wydaje się konsolidacja poniżejœśredniej. Silniejszym poziomom złotego mogą sprzyjać spekulacje rynkowe o sprzedaży euro za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego przez Ministerstwo Finansów. MF może przed końcem roku zdecydować się na wymianę części z posiadanych 5,5 mld euro, by przy zmniejszonej płynności umocnić polską walutę i tym samym poprawić na koniec roku relację długu publicznego do PKB.

Dziśœ na rynek napłynęły komentarze ministra finansów J. Rostowskiego, pośrednio dotyczące przystąpienia Polski do Eurolandu. Jego zdaniem przystąpienie do mechanizmu kursowego ERM 2 byłoby możliwe w 2013 r. W takim wypadku przyjęcie euro przez nasz kraj miałoby miejsce w 2015 r.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Dzisiaj poznaliśmy także stanowisko jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, A. Glapińskiego, odnośnie kolejnych kroków, jakie powinna podjąć RPP w nadchodzących miesiącach. Według niego Rada może zacząć cykl podwyżek stóp po 25 pb w pierwszej połowie 2011 r. Jego zdaniem złoty powinien systematycznie zyskiwać na wartości w przyszłym roku, a wzrost gospodarczy ma szansę kształtować się na poziomie 4,00–4,50 proc.

Początek bieżącego tygodnia przyniósł lekki wzrost eurodolara i wybicie z kilkudniowego kanału wahań z górnym ograniczeniem w okolicach 1,3140. Silniejszą zwyżkę jednak powinien zatrzymać już poziom 1,3200.

Polecamy serwis: Lokaty

Inwestorów, zarówno na rynku walutowym, jak i giełdowym, zaskoczyła decyzja chińskiego banku centralnego, który zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb. Władze monetarne Chin od początku 2010 r. sześciokrotnie podniosły stopę rezerw bankowych, jednak do ostatniego weekendu podwyżka głównej stawki miała miejsce tylko raz. Jakkolwiek powrót bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej w Chinach był oczekiwany przez inwestorów, jednak nie spodziewano się podwyżki stóp jeszcze przed końcem roku. Bank zdecydował się na ten krok po ostatnich danych o inflacji konsumentów, która wzrosła w listopadzie do 5,1 proc.

Dziś nie napłyną żadne istotne dane makro. Rynek w Londynie pozostaje zamknięty, co powinno dodatkowo ograniczać zmienność w czasie europejskiej sesji. Kolejne dni również nie dostarczą wielu wydarzeń makroekonomicznych, a kalendarz publikacji w rozpoczynającym się tygodniu będzie wyjątkowo ubogi. Do końca roku nie powinniśmy obserwować większej zmienności.

Ekspert:

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W okresie świątecznym aktywność inwestorów była niewielka, toteż rynek nie ma dużej płynności finansowej.
W okresie świątecznym aktywność inwestorów była niewielka, toteż rynek nie ma dużej płynności finansowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK