| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Kurs EUR/PLN w okolicach minimum ze środy

Kurs EUR/PLN w okolicach minimum ze środy

W czwartek na rodzimym rynku nastąpiło umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN znalazł się poniżej poziomu, wytyczonego przez 200-sesyjną œśrednią ruchomą. Obecnie znajduje się ona w pobliżu 3,9850, zaś osiągnęła rejony do 3,9600.

Dzisiaj układa się w pobliżu wczorajszego minimum. Przebicie œśredniej należy uznać za dość wyraźne i choć w połowie roku zdarzyło się, iż po jeszcze większej zniżce pod tę barierę, kurs szybko powrócił ponad jej poziom, to jednak wydaje się, że w najbliższych dniach o zdecydowany ruch powrotny będzie trudno. Należy pamiętać jednak, iż do sygnałów, powstałych w trakcie ostatnich sesji, powinno się podchodzić ostrożnie. Niska płynność zmniejsza ich wiarygodność. Na rynkach prawdopodobnie powróci ona do normalnych poziomów dopiero po Nowym Roku.

Dowiedz się także: Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Warto odnotować wczorajszy, silny spadek kursu CHF/PLN. Złożyła się na niego wspomniana zniżka EUR/PLN oraz korekta wzrostowa w notowaniach EUR/CHF. Wartość franka względem złotego przez moment zeszła nawet pod poziom 3,1400. Dzisiaj również podejmuje próbę spadku pod tę granicę. W najbliższych godzinach, wobec ostatnich, dynamicznych zmian kursu tej pary walutowej, powinniśmy obserwować stabilizację. Będzie jej sprzyjać oczekiwany spadek zmienności w notowaniach innych aktywów. Na rynkach nie będziemy obserwować większych zmian ze względu na to, iż duża część największych giełd jest dzisiaj zamknięta. Nie pracują m.in. parkiety w Niemczech, USA i w Polsce. Ponadto brakuje dziś publikacji istotnych danych makroekonomicznych.

Obserwowana obecnie aprecjacja złotego może wynikać ze spekulacji na temat tego, iż Ministerstwo Finansów będzie chciało przed końcem roku umocnić krajową walutę, aby zmniejszyć w ten sposób wartość polskiego długu zagranicznego. Nawet, jeśli kroki takie nie są podejmowane, to oczekujący ich inwestorzy mogą sami powodować umocnienie złotego. Zmiany, jakie dokonają się pod wpływem tego czynnika, nie powinny mieć jednak trwałego charakteru.

Kurs EUR/USD naruszył wczoraj 200-sesyjną œśrednią ruchomą, jednak szybko powrócił ponad jej poziom. Dzisiaj testuje on górne ograniczenie kilkudniowego kanału spadkowego, usytuowane w pobliżu 1,3130. Trwałe przebicie tej bariery będzie prawdopodobnie oznaczać, iż eurodolar wejdzie w fazę konsolidacji pomiędzy wskazaną œśrednią a poziomem 1,3200.

Polecamy serwis: Lokaty

Jest on obecnie dość odporny na fundamentalne informacje. Wczoraj do trwalszej jego zniżki nie był w stanie doprowadzić nawet komunikat agencji Fitch o obniżce ratingu Portugalii o jeden stopień oraz raport tego podmiotu na temat ryzyka, iż kolejny kraj ze strefy euro będzie potrzebował pomocy. Wartość euro względem dolara również nie zniżkowała zbyt silnie po tym, jak w prasie pojawiły się spekulacje, dotyczące Grecji. Przypuszcza się, że po roku 2013 kraj ten może zdecydować się na restrukturyzację długu. Wzrostu zmienności kursu EUR/USD i jego większego uzależnienia od informacji makroekonomicznych należy spodziewać się dopiero po Nowym Roku. W najbliższych godzinach notowania tej pary walutowej, podobnie jak na innych rynkach, powinny przynieść większych niespodzianek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK