REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najświeższe dane ADP przed nami

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Jak w każdy, pierwszy piątek miesiąca, sytuacja na rynku uzależniona jest od informacji, które poznamy o godz. 14.30. Wówczas amerykański Departament Pracy opublikuje dane na temat swojego sektora. Ostatnimi czasy informacje te były szczególnie istotne, ponieważ rzutowały na decyzję FED z 3 listopada.

Nastąpiło wówczas kolejne poluzowanie ilościowe na kwotę 600 mld USD. Ostatnie dane o cotygodniowym bezrobociu i szacunki ADP poprawiły się. Co za tym idzie, bardzo dobry odczyt mógłby zostać odebrany jako sygnał, że FED za kilka miesięcy znacznie ograniczy zakupy obligacji.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj wieczorem agencja S&P umieściła Grecję na liście obserwacyjnej i nie wykluczyła obniżki ratingu dla tego kraju w ciągu 3 miesięcy. Gdyby tak się stało, mógłby to być mocny cios dla euro. Inwestorzy zaczęliby się zastanawiać nad tym, czy kraje, które dostały pomoc finansową, rzeczywiście będą potrafiły ją wykorzystać i tak zreformować swoje finanse publiczne, aby za kilka lat nie zgłaszać się po kolejne środki. Na razie jednak reakcji na rynku EUR/USD brak.

Po godz. 9:30 słowa szefa ECB wsparły wspólną walutę. Jean-Claude Trichet ponownie zapewnił, że euro jest wiarygodną walutą i ma nadzieję, iż problemy budżetowe w poszczególnych krajach zostaną załagodzone. Dobry nastrój utrzymuje się od wczoraj, wspierany przez interwencyjne zakupy irlandzkich i portugalskich obligacji przez ECB. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie są to na tyle mocne informacje, aby mogły podtrzymać trend wzrostowy wspólnej waluty w kolejnych dniach. Problemy wokół krajów PIIGS na chwilę zeszły na dalszy plan, ale nie zniknęły. Opublikowane dzisiaj rano dane o indeksach PMI dla usług w strefie euro pobiły wcześniejsze szacunki, podawane pod koniec listopada. W przypadku Niemiec odczyt wyniósł 59,2 pkt., podczas kiedy oczekiwano jedynie 58,6 pkt., a dla całego Eurolandu – 55,4 pkt., przy oczekiwanych 55,2 pkt. To też w krótkim okresie wspiera euro. Niemniej, kluczowe wydarzenia dnia dopiero przed nami.

Dowiedz się także: Jakie są przyczyny wojny walutowej?

Dobre nastroje na rynkach światowych sprawiają, że złoty pozostaje mocny. Euro utrzymuje się poniżej 4 zł, ale nie jest w stanie sforsować poziomu 3,98-3,9850, co może być sygnałem, że w ciągu kolejnych godzin ponownie wyjdziemy powyżej 4,00 i zaatakujemy wczorajsze maksima w rejonie 4,0250 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/PLN:

To, że nie udaje się sforsować średniej 200-dniowej do poziomu 3,98, sygnalizuje, iż silny spadek, rozpoczęty z okolic 4,1080, ma szansę dobiec końca, a kolejne dni mogą przynieść ruch w stronę 4,05. Po drodze konieczne będzie jednak sforsowanie rejonu 4,0250. Scenariusz na dzisiaj to ruch w stronę wspomnianych 4,0250, ale niewykluczone, że ziści się on dopiero po południu.

USD/PLN:

Dzisiaj rano naruszenie rejonu 3,00 nie okazało się trwałe i notowania powróciły powyżej tej granicy. Wszystko będzie teraz zależeć od zachowania się EUR/USD. Jeżeli po południu zobaczymy na tej parze spadki, to kurs USD/PLN powinien wyjść ponad poziom 3,05, co byłoby sygnałem do wzrostów na kolejne dni.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Wczorajszy szczyt, ustanowiony pod wieczór, to rejon 1,3247. Na razie nie udaje się go sforsować. Niewykluczone, że na chwilę dojdzie do tego po godz. 14:30. Generalnie taka zmienność, jaka miała miejsce wczoraj, paradoksalnie może świadczyć o słabości strony popytowej, co sugerowałoby spadki dzisiaj po południu. Scenariusz minimum zakłada do końca dnia zniżkę w rejon 1,3150. Test okolic 1,3280, które są kolejnym silnym oporem, wydaje się mniej prawdopodobny.

GBP/USD:

Na razie nie udało się naruszyć okolic wczorajszego szczytu na 1,5666 . Nie jest to wykluczone dzisiaj, zwłaszcza, że rynek znajduje się blisko istotnych 1,5650. Nie wydaje się jednak, aby kolejna ważna strefa, 1,5680-1,5700, była do sforsowania. Po południu to dolar może zyskiwać, co oznaczałoby, że będziemy kierować się w stronę 1,5600-1,5620.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA